گروه صنعتی بهران آسانبر

انواع درب­ های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک آسانسور

و انواع خرابی­ های شایع درب آسانسورگروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

چکیده

یکی از مهم­ترین و حساس­ترین اجزای آسانسور درب­ های این دستگاه جابه­ جایی عمودی می­ باشد که بعضاً به علت کیفیت پایین در تولید و یا نصب غیر اصولی و  یا استفاده غلط عوامل انسانی یکی از بیشترین آمار خرابی های آسانسور را به خود اختصاص داده است.

 از مهم ترین عوامل حرکت صحیح درب آسانسور به چند متغیر مستقل از هم می­ توان اشاره کرد. که برای اطمینان کامل و آسودگی خاطر و همچنین ایمنی هرچه بیشتر درب آسانسور باید همه عوامل در کنار هم به خوبی انجام وظیفه کنند و خطای هر کدام به تنهایی مانع عملکرد صحیح درب آسانسور می­ شود.

اولین الزام برای عملکرد مطلوب درب آسانسور  تولید قطعات آن با متریال استاندارد و دقت لازم در زمان ساخت  آن می­ باشد. درب آسانسور  متشکل از اجزای مختفلی مانند قفل، درایو ، لته و غیره است و خرابی هر کدام به تنهای می تواند عملکرد درب های آسانسور رابا مشکل مواجه کند.

در مرحله بعد، نصب صحیح و اصولی درب های آسانسور می ­باشد که مهم ترین عامل برای اجرای صحیح انواع درب های آسانسور است. اگر برای نصب و راه اندازی آسانسور از افراد غیرمتخصص استفاده کنید حتما در آینده نه چندان دور دچار مشکل خواهید شد و هیچ وقت از سفرهای کوتاه خود در محیط آسانسور لذت نخواهید برد پس صرف هزینه و خرید درب های با کیفیت  تضمین مناسبی برای عملکرد صحیح درب های آسانسور نخواهد بود و حتما در به کارگیری افراد متخصص در هنگام نصب درب آسانسور دقت لازم را باید داشته باشید.

 و در آخر، استفاده صحیح  و آموزش به مصرف کنندگان آسانسور نقش بسزایی را در طول عمر درب های آسانسور بازی می­ کند. نحوه صحیح مصرف به تنهایی عامل مهمی دربالا بردن طول عمر درب های آسانسور می ­باشد.

مقدمه

با توجه به رسالت گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران در تولید با کیفیت ترین محصولات آسانسور و پله برقی و اهمیت ایمن بودن محصولات برای این شرکت، تمام محصولات از جمله درب­ های تولیدی بهران از استاندارد برخوردار هستند. در این مقاله سعی می­ شود به انواع درب­ های آسانسور درطبقات و کابین و قطعات کلیدی درب آسانسور اشاره کنیم و در ادامه نسبت به مشکلات شایع خرابی انواع درب های آسانسور و راه حل های گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران برای پیشگیری از این قضییه به پردازیم .

انواع درب آسانسور بهران

درب­ های آسانسور به دوبخش درب کابین و درب طبقات تقسیم می ­شوند و درب کابین به دوقسمت تمام اتوماتیک و نیمه اتوماتیک بخش می­ شود. و درب های تمام اتوماتیک به دو بخش سانترال و تلسکوپی تقسیم  می­ شوند.

گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران درب های سانترال را در سه بخش دولته و چهارلته و شش لته و درب های تلسکوپی را در دوبخش دولته و سه لته در سایزهای  160،120،110،100،90،80،70 و حتی تا سایز  240 هم با بالا ترین کیفیت تولید می­ کند.

و در ادامه درب­ های کابین نیمه اتوماتیک بهران که در سایز ها مختلف اعم از 110،100،90،80،70 تولید و روانه بازار شده است.

اما درب طبقات گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران ، شامل دو بخش درب تمام اتوماتیک و درب نیمه اتوماتیک یا درب لولایی می­ باشد که درب­ های تمام اتوماتیک طبقات دردوقسمت سانترال و تلسکوپی ودرسایزهای 120،110،100،90،80،70 تولید می­ شود.و درب­ های طبقات نیمه اتوماتیک یا لولایی در چهار سایز  100،90،80،70 تولید و روانه بازار می­ شوند.

انواع قطعات مهم درب کابین تمام اتوماتیک بهران

برد درب : برد درب­ های اتوماتیک یکی از مهمترین قسمت های درب اتوماتیک می ­باشد که از دونوع ژیزی و تپین می باشد.

موتور تخت : موتورهای هستند با قابلیت تراکم بالا و عمر طولانی و تحت هیچ شرایطی دما در این موتور ها بالا نمی رود.

کمان تمام اتوماتیک: کمان های اتوماتیک بهران با استانداردهای روز دنیا مطابقت دارد و به راحتی و بدون تولید صدا و حرکت اضافه می تواند تمام درب های مختلف با سایز های متفاوت را حرکت دهد.

 لته: گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران در تولید انواع لته­ های گوناگون با سایزها و وزن های متنوع در ساخت درب تمام اتوماتیک پیشرو بوده است و با تولید انواع لته ­های استیل، شیشه ­ای و فلزهای دیگر درب متناسب با هر سلیقه ای را فراهم کرده است.

انواع قطعات مهم درب کابین نیمه اتوماتیک بهران

برد نیمه اتوماتیک : تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب ها به نسبت اندازه درب­ ها و حرکت یکنواختی که دارد وظیفه برد نیمه اتوماتیک می باشد.

موتور کورماس : ساخت کشور ترکیه است  که از بازده بالا و طول عمر بیشتری نسبت به بقیه موتورهای موجود در بازار برخوردار است.

کمان نیمه اتوماتیک یا همان محرک درب لولایی: کمان مکانیکی از قطعات جانبی درب آسانسور است که با وجود آن قفل درب طبقه مورد نظر بعد از رسیدن کابین به طبقه باز شده و درب باز می گردد.

انواع قطعات  مهم درب طبقات سانترال و تلسکوپی بهران

قفل دایکست: قفل های دایکست استفاده شده در درب های سانترال و تلسکوپی  بهران تماما دارای استاندارد از سازمان ملی استاندارد ایران می باشند که قابلیت نصب روی انواع درب­ های سلکوم را نیز دارند.

قفل سه گوش: قفل­ های سه گوش بهران طبق نمونه سلکوم می باشد و به راحتی با کلید بازو بسته می شود.

کنتاکت نری و مادگی: کنتاکت های استفاده شده در بهران دارای CE اروپا می باشند و وارداتی هستند.

ریل های درب آسانسور کابین و طبقات بهران

ریل های استفاده شده در درب ­های کابین و طبقات گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران از کشور ترکیه وارد می شوند ودارای استاندارد اروپا می­ باشند و بر خلاف دیگر درب­ های موجود در بازار که صرفاً رنگ شده است تماماً درکارخانه بهران آبکاری می­ شوند که این امر  موجب طول عمر بیشتر نسبت به ریل های مشابه در بازار می­ شود و همچنین تنش و لرزه حداقلی هنگام باز و بسته شدن درب­ ها نسب به بقیه ریل ها ایجاد می­ کند.

قرقره درب آسانسور کابین و طبقات بهران

قرقره های درب­ های آسانسور از سه بخش لنگ،اصلی و هرزگرد تشکیل شده است که غالبا از ترکیه وارد می­­ شوند و از بلبرینگ­ های مرغوبی ساخته شده اند که ضد سایش می باشند.

موتور و درایو درب آسانسور کابین و طبقات بهران

درایوهای استفاده شده در درب­ های آسانسور بهران از نوع بهترین درایوهای وارداتی هستند که قابلیت برنامه پذیری و افزایش توان دارند و توانایی حمل سنگین ترین درب های 6 لته با وزن 58 کیلوگرم را دارندکه آمادگی  رقابت با مدل های مشابه اروپایی را دارد. در رابطه با موتورهای تخت می ­توان گفت که تحت هیچ عنوان  این موتور ها داغ نمی­کنندو جزوء بهترین موتورهای هستند که گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران برای استفاده  در درب­های آسانسور وارد می کند.

کمان تمام اتوماتیک درب آسانسور کابین و طبقات بهران

کمان تمام اتوماتیک درب آسانسور بهران نمونه مهندسی معکوس شده سلکوم ایتالیا است که از بهترین کمان های تمام اتوماتیک موجود در بازار دنیا می باشد. در حال حاضر کمان تمام اتوماتیک درب آسانسور بهران جایگزینی مناسب و مرقوم به صرفه برای کمان های اتوماتیک سلکوم ایتالیا شده است و  بازار مصرف داخل را از نیاز به خارج از کشور  اشباع کرده است.

مشکلات شایع در خرابی های درب آسانسور

همانطور که گفته شد خرابی های درب آسانسور یکی از بیشترین آمار خرابی های آسانسور را به خود اختصاص داده است. در ادامه مقاله به بررسی عوامل موثر در خرابی درب­ های آسانسور می ­پردازیم.

عوامل موثر در خرابی آسانسور به چهار دسته تقسیم می­ شود.

شامل:

 1. استاندارد نبودن قطعات یکی از عوامل اصلی خرابی درب ­های آسانسور می باشد، معمولا این قطعات بعد از مدتی استفاده دچار فرسایش زودرس می­ شوند و عمر مفید کمتری نسبت به قطعات استاندارد دارند. استفاده از قطعات متفرقه و غیر استاندارد نه تنها مرقوم به صرفه نبوده بلکه هزینه های بیشتری را برای مصرف کنندگان به همراه دارد.

فلذا استاندارد بودن قطعات درب آسانسور یکی از عوامل مهم طول عمر درب های آسانسور می باشد. از این رو گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران با توجه به کیفیت بالای تولیدات خود موفق به اخذ انواع استانداردها معتبر دنیا اعم از :

 • استاندارد EN81اروپا
 • استاندارد SZUTEST.CE ترکیه
 • پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری ایران

 شده است. و مفتخر است به اینکه کیفیت محصولات گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران قابل رقابت با محصولات اروپایی و آمریکایی می­باشد.

 • متخصص نبودن نصاب در هنگام نصب درب آسانسور و آشنا نبودن به اصول استاندارد نصب درب یکی از شایع ترین علل بروز خرابی در درب­های آسانسور می باشد.حتما هنگام نصب درب آسانسور باید موارد ذیل با دقت اجرا شود
 • نحوه صحیح  قرار گرفتن لته به روی هنگر ها  ثابت شدن آن
 • نحوه صحیح  قرار گرفتن ترمز درب کابین
 • محاسبه و برنامه ریزی زمان فرمان حرکت درب کابین
 • محاسبه و برنامه ریزی میزان سرعت  حرکت درب کابین
 • محاسبه و برنامه ریزی زمان ایستادن درب کابین
 • تراز بودن درب کابین و طبقات آسانسور
 • موازی بودن درب طبقات با کابین آسانسور
 • موازی بودن سیل ها در تمامی طبقات
 • استاندارد بودن فاصله بین ستون و لته و فاصله بین دو لته نسبت به یکدیگر
 • همخوانی درب های کابین و طبقات با درایو
 • برطرف شدن تاب لته ها قبل از نصب روی هنگر ها
 • یکنواخت بودن سرعت درب ها
 • آکس بودن درب طبقات آسانسور
 • اطمینان از پایان عملیات ساختمانی مثل کچ کاری و سیمان کاری در تونل آسانسور قبل از نصب هنگرها

در ضمن عملیات نصب و راه اندازی درب آسانسور باید با دقت هر چه تمام تر  و با اصول استاندارد، نصب  و راه اندازی شود هرچه نصب درب آسانسور با دقت بیشتری صورت پذیرد عمر دستگاه شما بیشتر خواهد بود و اگر یکی از عوامل مطروحه هنگام نصب و راه اندازی دچار نقص یا به صورت صحیح اجرا نشود عملکرد درب آسانسور دچار اختلال می­شود و از باز و بسته شدن باز می ماند.

فلذا  حتما از افراد متخصص برای نصب درب های آسانسور خود کمک بگیرید.در واقع شما با این کار عمر درب­های آسانسور خود را بالا خواهید برد.

در هیمن راستا گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران با تشکیل گروهی متخصص از نصاب های آسانسور که آشنایی کامل به قوانین سازمان استاندارد ایران و و اصول نصب حرفه ای  آسانسور را دارند نیاز مشتریان خود را برطرف کرده است و آماده خدمت رسانی به آنها می باشد.

 • یکی دیگر از عوامل خرابی آسانسور ها به نحوه تولید درب آسانسور در کارخانه برمی گردد. با وجود اینکه بعضاً درب های آسانسور موجود در بازار  علامت استاندارد هم دارند ولی از کیفیت مطلوبی در تولید برخوردار نبوده و عمر مفید آنها نسبت به درب های با کیفیت کمتر خواهد بود متاسفانه حتی برخی  از درب های موجود در بازار به صورت زیر زمینی تولید می شوند و نواقص بیشتری نسبت به درب های دیگر دارند .بعضاً تجربه شده است که عرض و طول درب ساخته شده با هم مغایرت دارند که باعث بروز مشکلات زیادی در هنگام نصب  و راه اندازی می ­شود. 

به همین دلیل توصیه می شود صرف هزینه­ ی کمتر  از این درب ها در پروژه خود استفاده نکرده و با خرید از یک برند معتبر، محصولی با کیفیت را برای پکیج آسانسور خود انتخاب کنید.

4-از عوامل بعدی خرابی درب های آسانسور می توان به شیوه نادرست مصرف کنندگان هم اشاره کرد. به طوری که اگر تمام استانداردهای لازم حین خرید، نصب و راه اندازی درب­ های آسانسور رعایت شود و درب­ های­ با برند و کیفیت عالی تهیه شود، در صورت استفاده نامتعارف از آسانسور تضمینی برای سلامت و طول عمر درب­ های آسانسور نخواهد بود. از عوامل کاهش  طول عمر درب­ های کابین توسط مصرف کنندگان می توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم:

 • حمل بار و اثاثیه توسط آسانسور که ممکن است هنگام جابه جایی ضرباتی را به لته،کفشک پران، نوار پرده و چشمی وارد کند
 • ضربه زدن به قسمت های پایینی لته ها و کفشک پران
 • ضربه زدن به سیل آلمینییومی
 • باز کردن درب ها به صورت دستی و اعمال فشار بر روی لته ها
 • کثیف شدن قسمت سیل های آلمینییومی
 • شست و شوی نامتعارف
 • تمیز نبودن نوار پرده
 • باز کردن زودتر از موعد درب­ های لولایی طبقات قبل از عمل کردن سری ایمنی
 • اگر موارد فوق توسط مصرف کنندگان رعایت شود میزان طول عمر درب های آسانسور بیشتر خواهد شد و هزینه­ های تعمییرات و نگهداری کاهش بسیاری خواند داشت.

گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران با تشکیل کادری مجرب و  متخصص در هنگام تولید و خدمات پس از فروش، مانند نصب و راه اندازی و نگهداری آسانسور ، و همچنین فراهم آوردن متریال با کیفیت مورد نیاز درب آسانسور و به خدمت گرفتن علم و تکنولوژی در کنار تولید توانسته است در کنار بزرگترین تولید کنندگان درب آسانسور در جهان قرار بگیرد.