بالابر چیست؟ | تفاوت بالابر و آسانسور | کات مهم خرید بالابر | گروه صنعتی بهران آسانبر

انواع بالابر و تفاوت آن با آسانسور

 

گروه صعتی آسانسور و پله برقی بهران | مقالات آسانسور | انواع بالابر و تفاوت آن با آسانسور

 

بالابر دستگاهی است برای حمل افراد یا وسائل، به طبقات بالایی ساختمان ها. بالابرها انواع مختلفی دارند که با توجه به نیاز ساختمان، ظرفیت، کاربرد، ایمنی، قیمت و نوع مکانیزم طبقه بندی می شوند. مالکین و سازندگان باید با توجه به عوامل موثر در انتخاب بالابر، نسبت به خرید بالابر مناسب اقدام کنند. در ادامه به معرفی انواع بالابر، تفاوت‌های آن با آسانسور و نکات مهم خرید بالابر ساختمانی می‌پردازیم.

انواع بالابر با توجه به نوع کاربرد

 •  بالابر ساختمانی: در ساختمان‌های در حال ساخت جهت حمل مصالح استفاده می شود.
 • بالابر کارگاهی: جهت جابه جایی اقلام کارگاهی استفاه می‌شود.
 • بالابر فروشگاهی: معمولا در فروشگاه‌ها و سوپرماکت‌های بزرگ جهت انتقال اقلام مختلف در ارتفاع معین استفاده می‌شود.
 • بالابر صنعتی یا جرثقیل صنعتی: برای جابه جایی تجهیزات در کارخانجات و مراکز صنعتی استفاده می‌شود.

انواع بالابر با توجه به عملکرد

بالابرها نیز مانند انواع آسانسور از نظر نوع سیستم متحرکه به چند گروه دسته بندی می‌شوند. بیشترین کاربرد را در بین انواع مکانیزم بالابر، سیستم بالابر هیدرولیک و سیستم بالابر وینچی دارند.

1- بالابر هیدرولیک

بالابرهای هیدرولیک از پرکاربردترین، متداول‌ترین و البته مطمئن ترین بالابرها هستند. بسیاری از انواع بالابرهای ثابت و متحرک، بالابرهای خانگی، باری، ویلچر بر و … از مکانیزم هیدرولیک استفاده می‌کنند.

2- بالابر کششی تعادلی

نوع دیگری از بالابرها از مکانیزم کششی استفاده می‌کنند. در این نوع مکانیزم ، حرکت کابین بالابر از طریق اصطکاک بین سیم بکسل و فلکه و به کمک وزنه های تعادل در سمت دیگر صورت می گیرد. کارکرد این بالابرها به مانند آسانسورهای کششی است.

3- بالابر کششی وینچی

استفاده از نوع وینچی فقط در برخی از بالابرهای باری مرسوم است. در سیستم وینچی فرآیند بالا رفتن کابین از طریق چرخش سیم بکسل به دور یک قرقره صورت می گیرد. بالابرهای وینچی در مقایسه با انواع دیگر بالابر ها از نظر عملکرد و ایمنی ضعیف تر هستند اما معمولا قیمت کمتری دارند. همین امر باعث می شود مالکان نسبت به نصب و استفاده از این نوع بالابر اقدام کنند.

4- بالابر اسکرو

این بالابر دارای یک استوانه (شفت) فولادی و یک مهره می باشد که عامل جابجایی کابین است. به این صورت که با چرخش مهره یا استوانه، کابین بالا و پایین می رود. از این نوع بالابر معمولا برای مکان هایی استفاده می شود که ارتفاع مسیر کم باشد.

5- بالابر قیچی

بالابرهای قیچی یکی از انواع بالابر برای جابجایی بار است. معمولا ارتفاع جابجایی در این سیستم کم است. یکی از کاربردهای بالابر قیچی که با سیستم هیدرولیک عمل می کند، سکوی بارانداز است.

انواع بالابر با توجه به نوع حرکت

یکی دیگر از دسته بندی بالابر ها، تفکیک آنها بر اساس نوع حرکت است. بالابرها به صورت کلی به دو گروه متحرک و ثابت تقسیم می شوند.

1- بالابرهای متحرک

این نوع بالابر ها برای کارهای ساختمانی، کار در ارتفاع، رنگ‌آمیزی، نصب تجهیزات و … استفاده می‌شود. این نوع به دو دسته بالابر متحرک عمودی و بالابر متحرک عمودی-افقی تقسیم می‌شود که هر کدام بر اساس نیاز مشتریان کاربردهای متفاوتی دارند.

انواع بالابرهای متحرک عبارتند از:

 • بالابر سیار با دسترسی عمودی

 • بالابر سیار با دسترسی عمودی و افقی
 • بالابر آکاردئونی
 • بالابر بکسل شده
 • بالابر ریلی دستی

2- بالابرهای ثابت

 • از این نوع بالابرها به‌طور معمول در خطوط تولید و انبارها استفاده می‌شود. بالابرهای ثابت برای جابجایی و حمل بارهای سنگین، بارگیری و تخلیه مورد استفاده قرار می‌گیرند. همین‌طور با مکانیزم‌های مختلفی مانند هیدرولیک، زنجیری، کابلی و یا ترکیبی قابل استفاده هستند.

تفاوت های آسانسور و بالابر چیست؟

شاید عملکرد تقریبا مشابه آسانسور و بالابر سبب انتخاب اشتباه برای ساختمان گردد. به همین دلیل تفاوت های آن ها را به اختصار توضیح می‌دهیم:

 • ایمنی آسانسورها با بالابرها قابل مقایسه نیست و ایمنی بالاتری دارند.
 • سرعت آسانسور ها نسبت به بالابرها پایین‌تر است.
 • برای خرید تجهیزات و نصب آسانسور نسبت به بالابر باید هزینه ی بیشتری پرداخت شود.
 • آسانسور ها نسبت به بالابرها فضای بیشتری را اشغال می‌کنند و اکثرا نیازمند چاهک هستند.
 • مصرف برق در آسانسورهای کششی نسبت به بالابر بیشتر است.
 • در مکان هایی که تعداد طبقات کمتری دارند استفاده از بالابر نسبت به آسانسور راحت تر است.

البته امروزه آسانسورهای هیدرولیکی جای بالابرها را در منازل و خانه ها پر کرده اند. به طوریکه هم نیازی به برق سه فاز ندارند( برخلاف آسانسورها) و هم جای کمی می گیرند. در عوض از امنیت بالایی هم برخوردار هستند.

تفاوت های آسانسور و بالابر

بیشتر بخوانید:

 

نکات مهم در هنگام خرید بالابر ساختمانی

باتوجه به حجم زیاد فعالیت‌ها در یک ساختمان در حال ساخت، جا به جایی سریع و دقت مصالح بین طبقات باعث ایجاد سهولت در انجام کارها می‌شود. به همین منظور باید از یک بالابر ساختمانی استفاده شود. مهندسین ساختمان‌ها باید در هنگام خرید بالابر به نکات زیر دقت کنند تا بتوانند بهترین نوع بالابر را با توجه به نیازهای ساختمان خود خریداری کنند.

کدام بالابر ساختمانی مناسب شما است؟

اولین نکته در هنگام خرید بالابر، توجه به کلیات فعالیت‌های پروژه عمرانی است. با بررسی اهداف عملیات ساختمان‌ سازی می‌توانید حجم کار، مقدار جابجایی مصالح و مابقی نیازهای ساختمان را پیش بینی کنید. اگر حجم مصالح خیلی زیاد و سنگین است و یا سرعت اجرای عملیات خیلی بالا است شما به یک بالابر ساختمانی بزرگ جثه مانند بالابر ساختمانی 750 و یا 1000 کیلویی نیاز دارید اما اگر حجم عملیات ساختمانی شما متوسط است یک بالابر ساختمانی ساده 250 و یا 400 کیلویی پاسخگوی نیاز شما است.

چه نوع برقی در اختیار شما است؟

تمام بالابرهای ساختمانی با استفاده از موتورهای الکتریکی جریان متناوب کار می کنند. اما نکته در نوع تک فاز و یا سه فاز بودن آنها می باشد. بالابر ساختمانی تک فاز، مدل‌های سبک با ظرفیت کم در جابجایی مصالح هستند. تمامی بالابرهای کارگاهی 250 کیلویی و برخی از مدل ‌های 400 کیلویی با استفاده از موتورهای تک فاز راه اندازی می‌شوند. اما برای حمل و جا به جایی مصالح سنگین‌تر باید از بالابرهای بزرگ جثه سه فاز مانند نمونه‌‌های 750 و یا 1000 کیلویی استفاده کنید.

نکته مهم توجه به نوع برقی است که شما در اختیار دارید؛ قطعاً زمانی می‌توانید نسبت به خرید بالابرهای ساختمانی سنگین وزن اقدام کنید که از حضور برق سه فاز در سطح کارگاه یا ساختمان اطمینان داشته باشید.

چه نوع موتوری برای بالابر شما مناسب است؟

بالابر ساختمانی یک وسیله ی مونتاژ شده است که استاندارد مشخصی در مونتاژ نهایی آن تعریف نشده است. برای همین هر تولید کننده ای موتوری متفاوت را در مونتاژ نهایی بالابر به کار می گیرد. در سطح بازار انواع موتورهای ایرانی از کمپانی موتوژن تا مدل های مختلف از موتورهای چینی موجود است که انتخاب آن به نیاز و هدف خریدار بستگی دارد.

چه ساختاری برای پایه های بالابر شما مناسب است؟

در هنگام خرید بالابر ساختمانی دقت کنید که پایه با ظرفیت دستگاه هماهنگی داشته باشد و با برآورد محل نصب احتمالی بالابر نوع پایه را به درستی انتخاب کنید. باید دقت کنید پایه های بالابر توان و تحمل ظرفیت باری شما را داشته باشد.

توجه به ظرفیت وینچ و طول سیم بکسل

هر بالابر ساختمانی قرار است در بالاترین نقطه از ارتفاع ساختمان نصب شود تا از طریق یک سیم بکسل بلند مصالح را به سمت بالا بکشد. این سیم بکسل بر روی وسیله ‌ای به نام وینچ که یک قرقره بزرگ فولادین است، جمع آوری خواهد شد. در هنگام خرید بالابر ساختمانی دقت کنید که ظرفیت وینچ با ارتفاع ساختمان شما هماهنگی داشته باشد. اکثر وینچ های موجود ظرفیت جمع‌ آوری کابل های 20 متری را دارند و این مقدار برای احداث ساختمان های مسکونی کفایت می ‌کند. اما اگر ارتفاع سازه زیاد باشد باید طول سیم بکسل و ظرفیت وینچ را افزایش دهید.

بالابر چیست - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
بالابر چیست - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

پیشنهادات مرتبط

آسانسور mrl-mr آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
تفاوت آسانسور mr و mrl

آسانسورهای Mrl یا همان بدون موتورخانه (روملس) آسانسورهایی هستند که فضای جداگانه‌ای برای قرار گرفتن موتور و تابلو فرمان ندارند و موتور داخل چاله آسانسور زیر سقف و تابلو فرمان در کنار بالاترین توقف قرار می‌گیرد.

اولین آسانسور جهان - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
اولین آسانسور های جهان

اولین آسانسور های جهان بیشتر جنبه گردشگری داشتند تا حمل و نقل! در زمان های گذشته ساختمان های بلند طرفدار کمی داشت و طبقات پایینی مطلوب‌ترین طبقه‌ها بودند.

ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ظرفیت آسانسور

یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی و اجرای آسانسور باید در نظر بگیریم، ظرفیت آسانسور است. عوامل مختلفی در تعیین ظرفیت آسانسور یک ساختمان موثر است. عواملی چون تعداد طبقات، فضای مناسب جهت اجرای آسانسور، ترافیک ساختمان، نوع کاربری و …. همگی در تعیین ظرفیت یک آسانسور موثر هستند.

سرعت آسانسور؛ بایدها و نبایدها - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
سرعت آسانسور؛ باید ها و نباید ها

سرعت آسانسورها بستگی به نوع آنها دارد. سرعت در برخی از آسانسورها کند، در برخی دیگر متوسط و در برخی بسیار سریع است. معمولا از آسانسورهای با سرعت زیاد در ساختمان های مرتفع و آسمان خراش ها استفاده می شود.

دنیای درون پله برقی - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
دنیای درون پله برقی

پله‌برقی یا پلهٔ روان نوعی دستگاه غول پیکر برای جابه‌جا کردن افراد است. ظاهر این وسیله همانند راه پله های ساختمانی است. پله‌برقی با به کار گیری از تجهیزات الکتریکی و مکانیکی، توانسته تا زمان انتظاری را که در سیستم آسانسور وجود داشته، از بین ببرد. 

کوچکترین آسانسور دنیا - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
کوچکترین آسانسور دنیا

کوچک ترین آسانسور جهان در شهر ونیز ایتالیا قرار دارد. محل قرارگیری این آسانسور در نزدیکی میدان سن مارکو و در هتلی به نام Hotel A La Commedia است. این هتل 4 ستاره دارای 35 اتاق و سوئیت است که با سبک مدرن و کلاسیک تزئین شده‌اند.

اخبار بهران

دانستنی آسانسور

مقالات آسانسور و پله برقی