لرزش کابین آسانسور

علت لرزش کابین آسانسور

گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران | مقالات آسانسور | علت لرزش کابین

 

 

عوامل تاثیرگذار بر لرزش کابین آسانسور و پیشگیری‌ها

افزایش استفاده از آسانسور در مکان های حساس از جمله بیمارستان ها سبب شده است ایمنی آن هم بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. به طوریکه به دغدغه ‌ای مهم برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان تبدیل شده است.

در طراحی و انتخاب آسانسور یکی از آیتم‌ های اصلی احراز کیفیت، بالا بودن ایمنی آن است که شامل موارد متعددی می‌شود. یکی از نشانه های کاهش ایمنی آسانسور بروز لرزش و صدا در کابین آسانسور بوده که در طولانی مدت سبب خرابی آسانسور و مشکلات ناشی از آن می‌شود تا جایی که ممکن است بسیار خطرآفرین باشد.

 

اکثر عوامل تاثیرگذار بر روی لرزش کابین آسانسور، مربوط به نصب غلط آسانسور و پایین بودن دقت در مراحل راه‌اندازی آن است. در این صفحه قصد داریم دلایل لرزش کابین آسانسور و تکانه آسانسور هنگام توقف و حرکت را به شما معرفی کنیم و راه حل‌های پیشنهادی مفیدی را نیز ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

انواع لرزش کابین آسانسور

بطور خلاصه، می‌توان گفت که لرزش های کابین آسانسور به دو نوع افقی و عمودی تقسیم‌بندی می‌شوند:

لرزش عمودی کابین آسانسور

مواردی که باعث ایجاد لرزش به صورت عمودی در کابین آسانسور می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • عدم وجود تقارن در کشش سیم بکسل‌های آسانسور
 • وجود ایراد و خرابی در فلکه‌های کششی و فلکه هرزگرد موتور آسانسور
 • عدم تعادل در فلکه‌های موتور آسانسور
 • خرابی موتور آسانسور
 • وجود اختلال در تابلو فرمان آسانسور و درایو‌های آسانسور

   

  لرزش کابین آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
  لرزش کابین آسانسور – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

 

لرزش افقی کابین آسانسور

مواردی که باعث بوجود آمدن لرزش افقی در کابین آسانسور می‌شوند :

 • خراب بودن فلکه کششی کابین آسانسور
 • تاب خوردگی سیم بکسل‌های آسانسور
 • سبک بودن وزن کابین آسانسور
 • نصب نادرست ریل آسانسور
 • محاسبه نادرست وزن آسانسور و استاندارد نبودن آسانسور
 • استفاده از قطعات و تجهیزات کیفیت پایین همچون کفشک‌های بی‌کیفیت

معرفی دلایل کلی لرزش آسانسور

آسانسور بدون لرزش از دغدغه ‌های مهم استفاده‌کنندگان و همچنین معماران ساختمان ها است. به ویژه در ساختمان‌های تجاری، اداری و برج‌های بزرگ پر رفت و آمد. چرا که ترافیک بالا و تکرار لرزش می‌تواند تاثیر بیشتری در بروز خرابی‌ها و حوادث جبران‌ناپذیر داشته باشد.

لرزش کابین آسانسور به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین این دلایل عبارت اند از:

 • عدم نصب درست ریل های آسانسور و کابین آسانسور
 • عدم انطباق کابین با ریل آسانسور
 • عدم رعایت اصول در جنس بدنه آسانسور
 • عدم فاصله مناسب میان ریل و کفشک
 • عدم طراحی مناسب آسانسور

و یکی از دلایل لرزش کابین آسانسور در طبقات ساختمان، تنظیم نبودن درب آن است. اگر نصب درب‌های کابین آسانسور بر اساس استانداردها صورت نگرفته باشد و درب‌ها با یکدیگر هم تراز نباشند، در حین حرکت کابین با لبه‌های دیواره آسانسور برخورد کرده و ایجاد لرزش و سر و صدا می‌کنند. همچنین، آلودگی کفشک و ریل‌های آسانسور در حرکت کابین اختلال ایجاد می کند.

جهت جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، به شما توصیه می کنیم 1 الی 2 بار در ماه آسانسور خود را به صورت کامل سرویس کنید. با تمیز کردن قطعات آسانسور و نظافت صحیح آن‌ها، می‌توان تا حد زیادی از ایجاد لرزش و تکانه در کابین آسانسور جلوگیری کرد.

یکی از این وسیله‌ها که جهت برطرف نمودن آلودگی ریل راهنما استفاده می‌شود؛ سوهان ریل آسانسور است. این ابزار می‌تواند تمامی گرد و غبار، آلودگی‌ها و زنگ‌زدگی‌ها را از سطح ریل پاک کند. سوهان ریل، در اندازه‌ها و جنس‌های متفاوتی تولید می‌شود. بهتر است پس از سوهان‌کشی ریل، سطح آن را با روغن مخصوص ریل راهنما چرب کنید تا کابین آسانسور نرم‌تر بر روی آن حرکت کند. در ادامه برخی از دلایل را کاملتر بررسی می‌کنیم.

نصب غلط کابین آسانسور

یکی دیگر از عوامل جدی لرزش کابین، نصب نادرست و غیر استاندارد آن است. در هنگام نصب کابین آسانسور، باید دقت شود که بین کفشک ریل و خود ریل فاصله‌ای ایجاد نشود. هر اندازه فاصله میان این دو قطعه، باعث لرزش کابین آسانسور خواهد شد. به همین علت پس از نصب آسانسور، باید کابین را از این نظر تست نمود. یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد لرزش در کابین آسانسور می‌شود، عدم دقت در آچارکشی اتصالات کابین آسانسور است. به همین منظور، هنگام مونتاژ کابین آسانسور باید محل اتصالات را چندین بار بازبینی و آچارکشی نمود.

نصب نادرست ریل آسانسور

نصب نادرست ریل آسانسور، موجب لرزش کابین و گیر کردن کابین آسانسور بین طبقات خواهد شد. هر کدام از موارد زیر هنگام نصب ریل راهنمای آسانسور ممکن است باعث لرزش کابین آسانسور شوند:

 • وجود فاصله نامناسب بین اتصالات ریل‌های راهنما
 • شاقول کاری نامناسب ریل راهنمای آسانسور
 • انتخاب غلط سایز ریل راهنمای آسانسور

هنگام نصب ریل آسانسور، باید دقت کافی به خرج داد تا فاصله میان ریل‌ها به درستی انتخاب و ایجاد شود. وجود فاصله زیاد میان ریل‌ها، باعث لقی و تکانه‌های کابین آسانسور هنگام عبور از آن خواهد شد. همچنین عدم وجود فاصله مناسب میان ریل‌ راهنمای آسانسور، معایب و مضرات دیگری را به سیستم آسانسور وارد خواهد کرد. در نظر داشته باشید استفاده از ریل با سایز‌های بزرگ‌تر، می‌تواند لرزش و تکانه‌های ناشی از ریل آسانسور را کاهش دهد.

 

 

لرزش کابین آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
لرزش کابین آسانسور – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

کیفیت پایین ریل آسانسور

همانطور که می‌دانید، باید پیش از نصب ریل‌ها، سطوح آن‌ها را صیقل داد تا یکپارچه، صاف و یکدست شوند. وجود هرگونه تیزی، لبه، برآمدگی و… در سطح ریل‌ها، باعث ایجاد لرزش در کابین آسانسور می‌شود. همچنین عملیات سرویس و بازبینی آسانسور باید شامل ریل‌های آسانسور نیز گردد. وجود هرگونه شیء خارجی از جمله: حجم زیاد گرد و غبار، باعث بوجود آمدن اصطکاک و در نتیجه لرزش در حرکت کابین آسانسور می‌شود.

انتخاب و طراحی اشتباه آسانسور

طراحی نادرست کابین آسانسور ، یکی دیگر از دلایل عمده وجود لرزش کابین آسانسور است. همچنین جنس کابین آسانسور نیز در بروز این تکانه‌ها و لرزش ها بسیار تاثیرگذار می‌باشد. به عنوان مثال؛ در صورتی که ضخامت ورقه‌های سطوح جانبی کابین آسانسور مناسب انتخاب نشود و نازک باشد، ایجاد لرزش‌های خارجی به کابین آسانسور موضوع تعجب برانگیزی نخواهد نبود. همواره سعی کنید طراحی کابین آسانسور را به تیم‌های متخصص این حوزه بسپارید تا با استفاده از نرم افزارهای طراحی آسانسور  اقدام به طراحی کابین و سیستم آسانسور نمایند. 

راه های جلوگیری از لرزش آسانسور

 یکی از راه‌های کاهش لرزش کابین در آسانسور استفاده از لاستیک‌های لرزه‌گیر یا ضربه‌گیر کابین است. این لاستیک ها در پایین و بالای کابین نصب می‌شوند. استفاده از این لاستیک‌ها عامل مهمی برای پیشگیری از انتقال لرزه‌های ناشی از چرخش فلکه اصلی، نوسانات حین حرکت، اصطکاک کفشک‌های سایشی، نویزهای صوتی و سایر ضربه‌های مکانیکی به کابین و مسافران می‌باشد.

مقاومت قسمت‌های مختلف کابین اعم از سقف کابین، کف کابین، دیواره‌های کابین، قاب و کفشک‌های کابین از ضروریاتی است که برای جلوگیری از لرزش‌های آسانسور در حال حرکت در بین طبقات یا حین توقف باید مورد توجه باشند. از این رو توجه به توصیه‌های لازم در طراحی و ساخت آسانسور توسط شرکت‌های سرویس‌دهنده از ضروریاتی است که برای جذب مشتری و ورود به بازار رقابت مورد توجه باشد.

جمع‌بندی

آسانسورها، یکی از مهم‌ترین تجهیزات در ساختمان هستند. آن‌ها، وظیفه حمل و نقل ایمن سرنشینان را بر عهده دارند و هرگونه تکانه و لرزش اضافی که توسط این افراد احساس شود، می‌تواند منتقل کننده خطر و نقص فنی در آسانسور باشد. با توجه به این موضوع، برخورداری از ایمنی لازم، نداشتن لرزش و حرکت نرم و بی سر و صدای کابین، می‌تواند احساس امنیت را به مسافر انتقال دهد. لرزش و تکانه های آسانسور، دلایل متعددی دارند.

همچنین این لرزش‌ها می‌توانند در راستای عمودی یا افقی کابین رخ دهند. با توجه به دلیل اصلی این لرزش‌ها، امکان دارد که تکانه‌ها در تمامی طبقات و در طول مسیر یا در طبقه خاصی رخ دهند. از طرف دیگر، ممکن است لرزش و تکانه های آسانسور بسیار کم و نامحسوس باشند؛ اما مهم است که شما از یک متخصص کمک گیرید و این مشکل را رفع نمائید.

لرزش‌های مداوم کابین آسانسور، می‌توانند موجب مشکلات فنی جدی گردند. جهت افزایش ایمنی سیستم آسانسور، بهتر است از قطعات استاندارد و باکیفیت استفاده نمائید. شما می‌توانید برای خرید آنلاین قطعات آسانسور استاندارد، به ویژه موتور آسانسور، گاورنر آسانسور، کابین آسانسور و … از طریق فروشگاه قطعات آسانسور بهران اقدام کنید.

لرزش کابین آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
لرزش کابین آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

پیشنهادات مرتبط

آسانسور mrl-mr آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
تفاوت آسانسور mr و mrl

آسانسورهای Mrl یا همان بدون موتورخانه (روملس) آسانسورهایی هستند که فضای جداگانه‌ای برای قرار گرفتن موتور و تابلو فرمان ندارند و موتور داخل چاله آسانسور زیر سقف و تابلو فرمان در کنار بالاترین توقف قرار می‌گیرد.

اولین آسانسور جهان - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
اولین آسانسور های جهان

اولین آسانسور های جهان بیشتر جنبه گردشگری داشتند تا حمل و نقل! در زمان های گذشته ساختمان های بلند طرفدار کمی داشت و طبقات پایینی مطلوب‌ترین طبقه‌ها بودند.

ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ظرفیت آسانسور

یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی و اجرای آسانسور باید در نظر بگیریم، ظرفیت آسانسور است. عوامل مختلفی در تعیین ظرفیت آسانسور یک ساختمان موثر است. عواملی چون تعداد طبقات، فضای مناسب جهت اجرای آسانسور، ترافیک ساختمان، نوع کاربری و …. همگی در تعیین ظرفیت یک آسانسور موثر هستند.

سرعت آسانسور؛ بایدها و نبایدها - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
سرعت آسانسور؛ باید ها و نباید ها

سرعت آسانسورها بستگی به نوع آنها دارد. سرعت در برخی از آسانسورها کند، در برخی دیگر متوسط و در برخی بسیار سریع است. معمولا از آسانسورهای با سرعت زیاد در ساختمان های مرتفع و آسمان خراش ها استفاده می شود.

دنیای درون پله برقی - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
دنیای درون پله برقی

پله‌برقی یا پلهٔ روان نوعی دستگاه غول پیکر برای جابه‌جا کردن افراد است. ظاهر این وسیله همانند راه پله های ساختمانی است. پله‌برقی با به کار گیری از تجهیزات الکتریکی و مکانیکی، توانسته تا زمان انتظاری را که در سیستم آسانسور وجود داشته، از بین ببرد. 

کوچکترین آسانسور دنیا - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
کوچکترین آسانسور دنیا

کوچک ترین آسانسور جهان در شهر ونیز ایتالیا قرار دارد. محل قرارگیری این آسانسور در نزدیکی میدان سن مارکو و در هتلی به نام Hotel A La Commedia است. این هتل 4 ستاره دارای 35 اتاق و سوئیت است که با سبک مدرن و کلاسیک تزئین شده‌اند.

اخبار بهران

دانستنی آسانسور

مقالات آسانسور و پله برقی