بیمه آسانسور | پوشش های آن و مدارک لازم | ضرورتی که نادیده میگیریم ! | بهران آسانبر

 شرایط بیمه آسانسور چیست؟

 

گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران | مقالات آسانسور | بیمه کردن آسانسور

 

نکات مهم و مدارک لازم برای بیمه کردن آسانسور

تا به حال فکر کرده اید که زندگی بدون آسانسور چقدر سخت است؟ دنیای بدون آسانسور غیر قابل تصور است. تنها تصور پله های بسیار باعث می‌شود از راحتی و سرعتی که آسانسور در زندگی روزمره فراهم کرده است قدردانی کنید. در کنار این احساس آسودگی، باید به فکر تامین امنیت نیز باشید. لذا خرید این بیمه برای سلامت افرادی که با آن جا‌به‌جا می‌شوند الزامی است. در این مقاله با بیمه مسولیت آسانسور آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

 

بیمه-آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
بیمه-آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

بیمه آسانسور چیست ؟

بیمه کردن آسانسور، هنگام وقوع حوادث غیرقابل پیش‌بینی که افراد را در داخل یا اطراف آسانسور تحت تاثیر قرار می‌دهد به کمک مدیر ساختمان می‌آید. این بیمه خسارات مالی و جانی را برای صدمات، آسیب به اموال یا سایر تعهدات ناشی از حوادث مربوط به آسانسور را پرداخت می‌کند. بیمه آسانسور در واقع نوعی بیمه مسئولیت است که به جز خسارات وارد بر خود آسانسور، تمام آسیب‌هایی را که مسئول ساختمان موظف به جبران آن است پوشش می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

آیا بیمه کردن آسانسور اجباری است ؟

حیاتی‌ترین بیمه‌ها برای مدیران ساختمان، بیمه آتش سوزی و بیمه آسانسور هستند. البته از لحاظ قانونی فقط خرید بیمه آتش سوزی اجباری است که در سال ۱۴۰۰ توسط مجلس تصویب شد. خرید سایر بیمه‌ها اجباری نیست اما اگر بخواهیم به فکر آینده باشیم، باید این بیمه‌ها خریداری شود. هزینه‌ای که برای بیمه انجام می‌شود در برابر حوادثی که احتمال وقوع آنها وجود دارد بسیار ناچیز است.

بیمه-آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
بیمه-آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

هزینه بیمه برای آسانسور چقدر است ؟

در رابطه با هزینه این بیمه، برای یک آپارتمان مسکونی نو ساز چهار طبقه که دارای درب داخلی است، با ظرفیت چهار نفر، تقریباً سالیانه عددی بین ۴۰ هزار تومان الی ۱۴۰ هزار تومان است.

استعلام هزینه این نوع بیمه بر اساس چند فاکتور زیر محاسبه می‌شود:

 • نوع کاربری آسانسور
 • ظرفیت آسانسور
 • میزان تعهدات مورد درخواست بیمه گذار
 • تعداد طبقات توقف
 • سن آسانسور

برخی از شرکت ها در مواردی هزینه بیمه را افزایش می دهند. ممکن است فرسودگی آسانسور یکی از این موارد باشد.

هزینه بیمه کردن آسانسور با مالک است یا مستاجر؟

وظیفه مدیریت ساختمان به دلیل خطرات احتمالی، خرید این بیمه برای ساختمان است. مدیر ساختمان می‌تواند در شرایط خاص از بیمه برای پرداخت خسارت کمک بخواهد. به غیر از بیمه نامه آسانسور، وجود بیمه هیئت مدیره ساختمان نیز برای تمامی اهالی ساختمان مخصوصا مدیر ساختمان جز واجبات است. بیمه ای بسیار مهم با پوشش های فوق العاده، که ممکن است برخی از آن غافل باشند.

بیمه-خسارت-آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
بیمه-خسارت-آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

پوشش های بیمه مسئولیت آسانسور

این بیمه تعهدات زیر را در قبال بیمه‌گزاران تعهد می‌کند:

 • پوشش فوت
 • پوشش نقص عضو
 • پوشش‌های هزینه پزشکی
 • پوشش خسارت مالی برای آسانسورهای باربر

میزان تعهدات در هر بیمه‌نامه بر اساس شرایط و مشخصات آن آسانسور و شرایط درخواست بیمه‌گزار مشخص می‌شود. یکی از بهترین کاربردهای داشتن این بیمه در پوشش جانی سقوط آن است. از این رو مطالعه مقاله علت سقوط آسانسور پیشنهاد می‌شود.

مواردی که تحت پوشش بیمه آسانسور نیستند

در این نوع بیمه خسارت‌هایی جبران می‌شوند که بر اثر استفاده از آسانسور به افراد و اموال آن‌ها وارد شده باشند. آسیب‌هایی که دلیل آن‌ها عامل بیرونی است تحت پوشش این بیمه‌نامه نخواهند بود.

خسارت‌های ناشی از عوامل زیر، در این بیمه جبران نمی‌شوند:

 • آسیب‌های فنی قبل از عقد بیمه‌نامه
 • جنگ، شورش و بلوا
 • خسارت‌های وارد شده عمدی
 • انفجار هسته‌ای
 • تخلف از قوانین
 • حوادث طبیعی مانند زلزله
بیمه-خسارت-آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
بیمه-خسارت-آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

اگر سرویس آسانسور به موقع انجام نشود یا شرکت مجازی برای تعمیرات و سرویس اقدام نکند، شرکت بیمه تعهدی در قبال پرداخت خسارت نخواهد داشت. همچنین در صورت وارد شدن آسیب به دلیل اضافه بار، بیمه‌گر فقط بخشی از خسارت را جبران خواهد کرد. با این حال، بیمه کردن آسانسور شامل خسارت‌های ناشی از آتش سوزی را جبران نخواهد کرد. برای تحت پوشش قرار دادن این نوع حادثه باید به صورت جداگانه بیمه آتش سوزی خریداری کرد.

مدارک لازم برای استفاده

چنانچه حادثه‌ای در زمان استفاده از آسانسور رخ داد، می‌بایست تا ۵ روز کاری به صورت کتبی اتفاق رخ داده را به اطلاع شرکت متولی برسانید. برای دریافت خسارت از شرکت ها برای حوادث رخدادی در آسانسور که به جراحت و هزینه های بیمارستانی منجر شده‌اند، مدارک زیر ضروری است:

 • صورت حساب بیمارستان
 • قبوض پرداخت شده
 • شرح عمل جراحی
 • خلاصه پرونده بیمارستان
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی مصدوم

با توجه به نوع حادثه مدارک را تهیه و تحویل شرکت بیمه دهید.

بیمه-آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
بیمه-آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

پیشنهادات مرتبط

لرزش کابین آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
علت لرزش کابین آسانسور

در طراحی و انتخاب آسانسور یکی از آیتم‌ های اصلی احراز کیفیت، بالا بودن ایمنی آن است که شامل موارد متعددی می‌شود. یکی از نشانه های کاهش ایمنی آسانسور بروز لرزش و صدا در کابین آسانسور بوده که در طولانی مدت سبب خرابی آسانسور و مشکلات ناشی از آن می‌شود تا جایی که ممکن است بسیار خطرآفرین باشد.

چاه آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
الزامات چاه آسانسور

آسانسورها بر حسب تعداد طبقات، ظرفیت و … دارای تحمل وزن متفاوتی هستند و برای طراحی ابعاد آن‌ها، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت. یکی از بخش‌های مهم برای نصب آسانسور در یک ساختمان، چاله آسانسور است؛ رعایت و در نظر گرفتن ضوابط چاله آسانسور و استاندارهای مربوط به نصب آن الزامی و حیاتی است. در این مقاله درباره استاندارد و الزامات چاه آسانسور هر آنچه را که باید بدانید به شما می گوییم.

پله برقی دوچرخه - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
پله برقی دوچرخه در تروندهایم نروژ

ترامپ “Trampe” یک پله برقی مخصوص حمل دوچرخه است که در Brubakken در تروندهایم نروژ قرار دارد. این پله برقی که گاها از آن با نام آسانسور دوچرخه یاد می شود، اولین و تنها آسانسور حمل دوچرخه در جهان بود که در آگوست 1993 افتتاح شد.

مراحل خرید آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
مراحل خرید آسانسور

مراحل خرید یک آسانسور خوب چیست؟ قدم اول در خرید آسانسور چیست؟ برای تامین آسانسور منزلمان باید از چه کسی کمک بگیریم؟ پاسخ سوالات شما در اینجا

کابین آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
کابین آسانسور

کابین آسانسور معمولاً اتاقکی فلزی است که در بین یک فضای ریلی قرار می گیرد و همینطور از سیم بکسل و یا طناب فولادی برای جابجایی آن استفاده می شود. این اتاقک به صورت عمودی آویزان بوده و حرکت می کند. در این محفظه مسافر یا بار یا هر دو جای می گیرند.

اخبار بهران

دانستنی آسانسور

مقالات آسانسور و پله برقی