تجهیزات آزمایشگاه آسانسور بهران؛ دستگاه CMM و GMM

گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران | آزمایشگاه آسانسور بهران | تجهیزات تخصصی

همه چیز درباره دستگاه های CMM و GMM

دستگاه اندازه گیری سه بعدی یا CMM

حضور برخی از دستگاه های آزمایشگاهی در هر آزمایشگاه آسانسور لازم و ضروری است. دستگاه CMM و GMM نیز از این دسته هستند. بر کسی پوشیده نیست که اندازه گیری با ابزار تك محوره ( مانند ميكرومتر، كوليس، ارتفاع سنج و….) بسیار وقت گیر است. امروزه میتوان با استفاده از ماشينهای (CMM) قطعات پيچيده را با دقت وسرعت اندازه گيری نمود. همچنين برای آناليز چند بعدی می توان داده های بدست آمده را ذخيره کرد. در واقع هرچه پيچيدگی قطعه بیشتر شود مزيت استفاده ازCMM نيز افزایش می‌یابد.

آسانسور چیست؟

CMM دستگاهی برای تعیین اندازه‌های ابعادی اشیا است. این دستگاه تمامی ابعاد، زوایا، فواصل و فرم مورد تست را ثبت می‌کند. CMMها در درجه اول برای کنترل کیفیت، بازرسی و اهداف مترولوژی استفاده می‌شوند.

 

آزمایشگاه آسانسور و پله برقی بهران - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آزمایشگاه آسانسور و پله برقی بهران – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

مزایای CMM ها

علت علاقه بالای تولیدکنندگان حرفه‌ای و عمده به ماشين CMM، كاهش 80 درصدی زمان بازرسی، افزايش دقت اندازه گيری و عدم دخالت اپراتور در ارائه گزارش است.  پیش بینی‌ها حاکی از آنست که این دستگاه در آینده جایگزین بازرسی های کنترل کیفیت خواهد شد.

گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران یکی از بهترین و دقیق‌ترین دستگاه های CMM را جهت کنترل کیفیت در آزمایشگاه خود مورد استفاده قرار داده است. با وجود این دستگاه تردیدی در کیفیت محصولات تولیدی باقی نمی ماند.

همه چیز درباره استاندارد آسانسور

گیج بلوک‌های مرجع جهت کالیبره کردن دستگاه های اندازه گیری

ما در آزمایشگاه بهران با وجود دستگاه CMM، همچنان برای بررسی قطعات کوچک نیازمند ابزارهای اندازه گیری تک محوره هستیم. این ابزارها باید بوسیله گیج بلوک های مرجع کالیبره گردند. کالیبره کردن ابزارها به کارایی دقیق تر آن ها کمک شایانی می کند.

جهت آشنایی با آزمایشگاه تخصصی آسانسور و پله برقی بهران آشنا شوید روی متن کلیک کنید.

دستگاه اندازه گیری دنده و مارپیچ(یا GMM)

این دستگاه، جهت اندازه گیری پارامترهای مهم چرخ دنده به کار گرفته می شود. استفاده از چرخ‌های اصطكاكی چندان بد نبود اما به مرور زمان کیفیت خود را از دست می دادند و به لغزش می افتادند. نهايتاً به اين فكر افتادند كه وسيله‌ای اختراع كنند كه همان حالت حركت غلتشی چرخ های اصطکاکی را داشته باشد اما از سوی دیگر لغزش نداشته باشد. با اختراع چرخ‌دنده‌ها این امکان حاصل شد. یکی از دقیق ترین روش های بررسی هندسه پروفیل دندانه، توازی دندانه ها، دایره گام و میزان لنگ بودن چرخ دنده توسط دستگاه و ماشین مخصوص این کار انجام می پذیرد. این دستگاه دارای پراب تماسی به منظوری تعیین مختصات نقاط روی پروفیل است و معمولا توسط یک نرم افزار با سیستم کامپیوتری در تماس است. این دستگاه شباهت زیادی با (coordinate measuring machin(CMM دارد که برای اندازه برداری از اکثر قطعات صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.

آزمایشگاه آسانسور و پله برقی بهران - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آزمایشگاه آسانسور و پله برقی بهران – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

مزایای دستگاه GMM

این دستگاه سنسورهای مختلفی دارد. با حضور این سنسورها می‌توان پارامترهای مورد نیاز در کنترل و اندازه گیری انواع چرخ دنده ها را بدست آورد. در حالی که نوع اصطکاکی این دستگاه ها حسگرهای ذکر شده را ندارد.

آزمایشگاه آسانسور و پله برقی بهران - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آزمایشگاه آسانسور و پله برقی بهران - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

پیشنهادات مرتبط

آسانسور mrl-mr آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
تفاوت آسانسور mr و mrl

آسانسورهای Mrl یا همان بدون موتورخانه (روملس) آسانسورهایی هستند که فضای جداگانه‌ای برای قرار گرفتن موتور و تابلو فرمان ندارند و موتور داخل چاله آسانسور زیر سقف و تابلو فرمان در کنار بالاترین توقف قرار می‌گیرد.

اولین آسانسور جهان - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
اولین آسانسور های جهان

اولین آسانسور های جهان بیشتر جنبه گردشگری داشتند تا حمل و نقل! در زمان های گذشته ساختمان های بلند طرفدار کمی داشت و طبقات پایینی مطلوب‌ترین طبقه‌ها بودند.

ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ظرفیت آسانسور

یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی و اجرای آسانسور باید در نظر بگیریم، ظرفیت آسانسور است. عوامل مختلفی در تعیین ظرفیت آسانسور یک ساختمان موثر است. عواملی چون تعداد طبقات، فضای مناسب جهت اجرای آسانسور، ترافیک ساختمان، نوع کاربری و …. همگی در تعیین ظرفیت یک آسانسور موثر هستند.

سرعت آسانسور؛ بایدها و نبایدها - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
سرعت آسانسور؛ باید ها و نباید ها

سرعت آسانسورها بستگی به نوع آنها دارد. سرعت در برخی از آسانسورها کند، در برخی دیگر متوسط و در برخی بسیار سریع است. معمولا از آسانسورهای با سرعت زیاد در ساختمان های مرتفع و آسمان خراش ها استفاده می شود.

دنیای درون پله برقی - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
دنیای درون پله برقی

پله‌برقی یا پلهٔ روان نوعی دستگاه غول پیکر برای جابه‌جا کردن افراد است. ظاهر این وسیله همانند راه پله های ساختمانی است. پله‌برقی با به کار گیری از تجهیزات الکتریکی و مکانیکی، توانسته تا زمان انتظاری را که در سیستم آسانسور وجود داشته، از بین ببرد. 

کوچکترین آسانسور دنیا - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
کوچکترین آسانسور دنیا

کوچک ترین آسانسور جهان در شهر ونیز ایتالیا قرار دارد. محل قرارگیری این آسانسور در نزدیکی میدان سن مارکو و در هتلی به نام Hotel A La Commedia است. این هتل 4 ستاره دارای 35 اتاق و سوئیت است که با سبک مدرن و کلاسیک تزئین شده‌اند.

اخبار بهران

دانستنی آسانسور

مقالات آسانسور و پله برقی