گروه صنعتی بهران آسانبر

سیستم انتقال قدرت مستقیم، دریچه ای نو در صنعت پله برقی

عموماً در پله برقی ها قدرت از طریق یک یا چند ردیف زنجیر محرک[1] از اسپراکت انتهای گیربکس به اسپراکت بزرگتری که در انتهای شفت اصلی پله برقی قرار گرفته، منتقل می شود و به همین ترتیب از طریق اسپراکت زنجیر پله که روی همین شفت قرار گرفته به زنجیر پله[2] انتقال داده می شود و موجب حرکت پیوسته پله ها می گردد (شکل 1).شکل 1 – سیستمهای متداول انتقال قدرت در پله برقی ها

بسته به ارتفاع پله برقی، ممکن است از یک یا دو موتور-گیربکس و زنجیر انتقال قدرت در دو طرف شفت اصلی استفاده شود. همچنین بسته به میزان توان موتور، ممکن است دو یا سه رشته زنجیر محرک در این سیستم ها مورد استفاده قرار گیرد.

از آنجا که تنها پل ارتباطی بین منبع اصلی تولید قدرت و شفت اصلی پله برقی، همین زنجیرهای محرک هستند، بنابراین اگر بنا به هر دلیلی پارگی و شکست در این قطعه واسطه اتفاق بیافتد، خطر معکوس شدن حرکت وجود خواهد داشت. چراکه ترمز اصلی پله برقی بر روی موتور قرار گرفته و هنگامی که ارتباط مکانیکی موتور با شفت اصلی قطع شود، عملاً این ترمز از مدار خارج خواهد شد. این خطر مخصوصاً در پله برقی های تجاری که عموماً ترمز کمکی روی شفت اصلی خود ندارند، بسیار بیشتر احساس می شود.

معرفی سیستم انتقال قدرت مستقیم

سیستم انتقال قدرت مستقیم (Direct Drive Sytem) یک راهکار نو و خلاقانه در صنعت پله برقی است که با حذف زنجیر محرک، قدرت را مستقیماً از موتور توسط یک گیربکس کتابی به سر شفت اصلی پله برقی منتقل می کند. این سیستم برای اولین بار در سال 2005 توسط شرکت Renold Gears و به سفارش کمپانی Schindler ساخته شد و بر روی پله برقی نصب گردید. این گیربکس کتابی تنها 16 سانتیمتر عرض داشت (شکل 2).

گیربکس کتابی شرکت Renold Gears بر روی پله برقی Schindler نصب شده در پایتخت هلند (سال 2005)


شکل 2 – گیربکس کتابی شرکت Renold Gears بر روی پله برقی Schindler نصب شده در پایتخت هلند (سال 2005)

بعد ها شرکت Renold Gears طرح های متنوعی از این نوع موتور-گیربکسها را در انواع تکی و دوبل و همچنین یک موتوره و دو موتوره طراحی نمود (شکل های 3 و 4).

موتور گیربکس کتابی تکی با یک موتور (Single direct drive with single input)

شکل 3 – موتور گیربکس کتابی تکی با یک موتور (Single direct drive with single input)
شکل 4 - موتور گیربکس کتابی دوبل با دو موتور (Double direct drive with double input)
شکل 4 – موتور گیربکس کتابی دوبل با دو موتور (Double direct drive with double input)

در سالهای اخیر، این سیستم انتقال قدرت مورد توجه بسیاری از کمپانی های پله برقی ساز دنیا از قبیل KONE، thyssenkrupp، Schindler، SURAPID، XIZI قرار گرفته است. در شکل زیر نمونه دیگری از گیربکس کتابی استفاده شده در پله برقی SURAPID را مشاهده می کنید.

گیربکس کتابی نصب شده بر روی پله برقی کمپانی SURAPID
گیربکس کتابی نصب شده بر روی پله برقی کمپانی SURAPID

شکل 5 – گیربکس کتابی نصب شده بر روی پله برقی کمپانی SURAPID

مزایای سیستم انتقال قدرت مستقیم

مهمترین مزایای استفاده از سیستم انتقال قدرت مستقیم در پله برقی عبارتنداز:

1- افزایش سطح ایمنی و قابلیت اعتماد

2- افزایش راندمان سیستم انتقال قدرت

3- کاهش و تسهیل تعمیر و نگهداری و به تبع آن کاهش هزینه ها

4- کاهش میزان نویز و صدای پله برقی

  • با حذف زنجیر، ریسک موجود در حوزه پارگی و شکست زنجیر نیز حذف می گردد.
  • در سیستم انتقال قدرت زنجیری حتماً باید از طریق یک سیستم روغنکاری خارجی، عملیات روانکاری زنجیر بصورت پیوسته انجام شود. بنابراین ریسک خرابی سیستم روانکاری زنجیر و خشک کار کردن آن وجود دارد. همچنین بدلیل اینکه روغنکاری خارجی انجام می شود، احتمال ریختن روغن بر روی زنجیر پله و کاهش عمر آن نیز وجود دارد.
  • در سیستم انتقال قدرت مستقیم با حذف زنجیر و جایگزینی آن با چرخدنده، راندمان کلی سیستم انتقال قدرت افزایش می یابد. راندمان این گیربکسها با چرخدنده های مارپیچ (Helical Gears) حدود 96% می باشد.
  • راندمان این سیستم تقریباً 20% بیشتر از یک سیستم انتقال قدرت شامل گیربکس معمولی Worm-Gear و چرخ زنجیر می باشد (شکل های 6 و 7).
  • سیستم انتقال قدرت مستقیم نسبت به سیستم زنجیری تعداد قطعات کمتری دارد و همچنین نیازمند دوره های تعمیر و نگهداری کمتری می باشد. چرا که قطعات این گیربکس دارای طول عمر بیشتری نسبت به سیستم زنجیری هستند.
مقایسه راندمان سیستمهای انتقال قدرت گوناگون مورد استفاده در پله برقی KONE  بر اساس داده های واقعی آزمایشگاهی

شکل 6 – مقایسه راندمان سیستمهای انتقال قدرت گوناگون مورد استفاده در پله برقی KONE بر اساس داده های واقعی آزمایشگاهی
مقایسه دو پله برقی واقعی شرکت KONE با شرایط کاملاً یکسان و سیستمهای انتقال قدرت متفاوت (یک پله برقی در مترو Helsinki و دیگری در مترو Hakaniemi نصب شده اند)

شکل 7 – مقایسه دو پله برقی واقعی شرکت KONE با شرایط کاملاً یکسان و سیستمهای انتقال قدرت متفاوت (یک پله برقی در مترو Helsinki و دیگری در مترو Hakaniemi نصب شده اند)

جمع بندی

با توجه به مزایای متعدد سیستم انتقال قدرت مستقیم نسبت به سیستمهای زنجیری متداول، حرکت به سمت گیربکسهای کتابی در صنعت پله برقی امری اجتناب ناپذیر است.

از اینرو در شرکت بهران آسانبر نیز طراحی و ساخت این سیستم انتقال قدرت برای پله برقی، در دستور کار واحد R&D قرار گرفته و در آینده نه چندان دور شاهد پیشرفت های قابل توجهی در این زمینه خواهیم بود.

دستگاه سیستم انتقال قدرت برای پله برقی بهران
سیستم انتقال قدرت مستقیم
سیستم انتقال قدرت مستقیم

پیشنهادات مرتبط

لرزش کابین آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
علت لرزش کابین آسانسور

در طراحی و انتخاب آسانسور یکی از آیتم‌ های اصلی احراز کیفیت، بالا بودن ایمنی آن است که شامل موارد متعددی می‌شود. یکی از نشانه های کاهش ایمنی آسانسور بروز لرزش و صدا در کابین آسانسور بوده که در طولانی مدت سبب خرابی آسانسور و مشکلات ناشی از آن می‌شود تا جایی که ممکن است بسیار خطرآفرین باشد.

چاه آسانسور- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
الزامات چاه آسانسور

آسانسورها بر حسب تعداد طبقات، ظرفیت و … دارای تحمل وزن متفاوتی هستند و برای طراحی ابعاد آن‌ها، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت. یکی از بخش‌های مهم برای نصب آسانسور در یک ساختمان، چاله آسانسور است؛ رعایت و در نظر گرفتن ضوابط چاله آسانسور و استاندارهای مربوط به نصب آن الزامی و حیاتی است. در این مقاله درباره استاندارد و الزامات چاه آسانسور هر آنچه را که باید بدانید به شما می گوییم.

پله برقی دوچرخه - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
پله برقی دوچرخه در تروندهایم نروژ

ترامپ “Trampe” یک پله برقی مخصوص حمل دوچرخه است که در Brubakken در تروندهایم نروژ قرار دارد. این پله برقی که گاها از آن با نام آسانسور دوچرخه یاد می شود، اولین و تنها آسانسور حمل دوچرخه در جهان بود که در آگوست 1993 افتتاح شد.

مراحل خرید آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
مراحل خرید آسانسور

مراحل خرید یک آسانسور خوب چیست؟ قدم اول در خرید آسانسور چیست؟ برای تامین آسانسور منزلمان باید از چه کسی کمک بگیریم؟ پاسخ سوالات شما در اینجا

کابین آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
کابین آسانسور

کابین آسانسور معمولاً اتاقکی فلزی است که در بین یک فضای ریلی قرار می گیرد و همینطور از سیم بکسل و یا طناب فولادی برای جابجایی آن استفاده می شود. این اتاقک به صورت عمودی آویزان بوده و حرکت می کند. در این محفظه مسافر یا بار یا هر دو جای می گیرند.

اخبار بهران

دانستنی آسانسور

مقالات آسانسور و پله برقی