آسانسور فالکرک

آسانسور قایق‌ها؛ آسانسور فالکرک ویل

 

گروه صنعتی آسانسور و پله‌برقی بهران| دانستنی‌های آسانسور| آسانسور فالکرک

 

تنها آسانسور قایق‌ها در دنیا عظیم ترین آسانسور جهان است

فالکرک ویل تنها آسانسور قایق چرخان جهان است که در اسکاتلند قرار دارد. ین آسانسور برای اتصال دو کانال Union و Forth & Clyde به کار می رود. نام این آسانسور از شهری که در نزدیکی آن قرار دارد گرفته شده است. این چرخ اصلی ترین جاذبه ی گردشگری شهر فالکرک است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این آسانسور عظیم با ما همراه باشید.

 

آسانسور فالکرک ویل - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آسانسور فالکرک ویل – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

بیشتر بخوانید:

|سریعترین آسانسورهای جهان کدامند؟|

آسانسور فالکرک ویل چکار می کند؟

این آسانسور کانال های آبی شهرهای گلاسکو و ادینبرا را به هم متصل می کند. کانال‌های آبی Union و Forth & Clyde دارای اختلاف سطحی برابر 24 متر هستند. بنابراین کمترین ارتفاع این آسانسور 24 متر است. آسانسور فالکرک ویل با بارگیری یک شناور از یک کانال آبی و یک چرخش آهسته، شناور را به سطح کانال دیگر منتقل می کند.

بیشتر بخوانید:

| عجیبترین آسانسورهای جهان |

ویژگیهای آسانسور فالکرک ویل

آسانسور فالکرک چگونه کار می کند؟

اگر این آسانسور وجود نداشت، قایق‌ها برای طی فاصله 35 متری بین دو کانال آبی باید حدود یک روز منتظر می ماندند.در سال 1994 میلادی، طراحی و معماری این چرخ و سازه آن تحت نظارت و حمایت موسسه طراحی RMJM کشور اسکاتلند انجام شد. این پروژه ابتدا توسط شرکت مهندسی نیکول راسل طراحی و در نهایت در سال 2002 میلادی افتتاح شد. این چرخ که قطر کلی آن 35 متر است، از دو بازو تشکیل شده است. هر کدام از این بازوها تا 15 متر نسبت به محور مرکزی با قطر 3.5 متر امتداد دارند و شکل آنها شبیه تبرهای دو سر است که در جنگهای دوران قرون وسطی اروپا مورد استفاده قرار می گرفتند.

درباره چهار حقیقت جالب آسانسورها از این لینک بخوانید.

مخزن های قایق آسانسور فالکرک

بازوهای فالکرک ویل در فاصله 25 متری از یکدیگر قرار گرفته اند و دو مخزن که همان جایگاه حمل قایق‌هاست به بازوها متصل شده است. این مخزن ها ظرفیتی معادل 80000 گالن یا 302 تن آب دارند. این دو مخزن حمل فارغ از آنکه حامل قایق باشند یا خیر همیشه وزن ثابتی دارند و 600 تن هستند. این مساله در واثع همان قانون ارشمیدس است. چرا که همواره به میزان وزن قایق آب از مخزن ها تخلیه میشود. بنابراین همواره وزن ثابتی دارند.

 

آسانسور فالکرک ویل - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آسانسور فالکرک ویل – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

مدت زمان حرکت آسانسور فالکرک

آسانسور فالکرک ویل در مدت زمان 5.5 دقیقه و با صرف توان بسیار اندک 180 درجه می چرخد و توان مصرفی آن تنها 22.5 کیلووات استکه بوسیله موتور برق تامین می شود. انرژی ای که این آسانسور استفاده می کند تنها معادل با انرژی لازم برای جوش آوردن 8 کتری آب است!

آسانسور فالکرک ویل تنها آسانسور حمل قایق است و در نوع خود منحصر به فرد به حساب می آید.

آسانسور فالکرک ویل - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آسانسور فالکرک ویل - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

پیشنهادات مرتبط

قدمت آسانسور در ایران- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
قدمت آسانسور در ایران

قدمت صنعت آسانسور در ایران به هشتاد سال قبل بر می گردد. اگر گفته‌های بدون مدرک در مورد نصب آسانسور در کاخ گلستان توسط ناصر الدین شاه را نادیده بگیریم، اولین آسانسورها در پالایشگاه آبادان در دوران حکومت احمد شاه قاجار نصب شده‌است.

طولانی ترین پله برقی دنیا- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
طولانی ترین پله برقی دنیا !

معماران چینی توانستند طولانی‌ترین پله‌برقی جهان را طراحی و راه‌اندازی کنند؛ طول این پله‌برقی 800 متر است که گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.

آسانسور فوق سریع - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ده آسانسور فوق سریع دنیا

می خواهیم شما را با سریع ترین آسانسورهای جهان آشنا کنیم. این آسانسورها درنقاط مختلف دنیا قرار گرفته اند. اما به طور خلاصه می توان گفت سریع ترین آسانسورهای دنیا در آسیا واقع شده‌اند.

بالابر چیست - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
انواع بالابر و تفاوت آن با آسانسور

بالابر دستگاهی است برای حمل افراد یا وسائل، به طبقات بالایی ساختمان ها. بالابرها انواع مختلفی دارند که با توجه به نیاز ساختمان، ظرفیت، کاربرد، ایمنی، قیمت و نوع مکانیزم طبقه بندی می شوند.