انواع آسانسور و کارکرد آن‌ها | تمام دسته بندی‌های آسانسورها را اینجا بخوانید!|بهران آسانبر

انواع آسانسور و کارکرد آن‌ها

گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران | مقالات | انواع آسانسور

انواع آسانسور و کارکرد آن‌ها

تمام دسته بندی‌های آسانسورها را اینجا بخوانید!

در این مقاله میخواهیم انواع آسانسور ها را بشناسیم و کارکردهای آن‌ها را بدانیم. اگر شما هم درباره انواع آسانسورها کنجکاوید، با ما همراه باشید.

آسانسور چیست ؟

انواع مدل آسانسور بر اساس انواع کابین

آسانسورها بر اساس مدل کابین شان به دو دسته آسانسور های شیشه ای(پانوراما) و استیل طبقه بندی می شوند. البته امروزه مدل های دیگری از آسانسورها به بازار می آیند. تهیه کابین هایی که هم سبک باشند و هم مستحکم و مقاوم کار بسیار سختی است. بنابراین تحقیقات بسیار باعث شده است پر استفاده ترین مدل کابین همان کابین استیل باشد. البته در ابتدا کابین ها از چوب ساخته می شد. امروزه این مدل کمیاب و خاص است.

آسانسور پانوراما - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آسانسور پانوراما – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

انواع آسانسور بر اساس انواع سیستم نیروی محرکه

آسانسور ها بر اساس سیستمی که نیروی محرکه آن ها را تامین می کنند به 6 دسته طبقه بندی می شوند.

ایمنی آسانسور 

آسانسور کششی

اولین و معروف ترین آنها آسانسور کششی است. آسانسورهای کششی در واقع همان آسانسورهای گیرلس و گیربکس هستند. این آسانورها به کمک سیم بکسل و قاب وزنه، کابین را به حرکت وا می دارند.

آسانسور کشی - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آسانسور کشی – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

آسانسور وینچی

مدل بعدی آسانسور وینچی است. به نوعی از آسانسور گفته می شود که با استفاده از زنجیر یا طناب و به واسطه نیروی برقی به حرکت در می آید. کشش جهت حرکت کابین به کمک زنجیر یا طنابی فولادی در آسانسور وینچی باعث می شود که به صورت معلق و توسط نیروی رانش به حرکت در آیند، این آسانسور ها فاقد قاب وزنه می باشند.

آسانسور پنوماتیک

مدل بعدی آسانسور، مدل آسانسور پنوماتیک است. آسانسور پنوماتیک ترکیبی است از یک سیلندر مدور عمودی صاف از جنس ورق های شفاف یا رنگی پلی کربنات، با یک کابین کواکسیال که حرکت این کابین در جهت بالا و پائین از طریق مکش و فشار هوا انجام می شود. این عمل در اصل بر اساس فشار صعودی تولید شده و اختلاف فشار آتمسفر زیر و بالای کابین، خلاء مورد نیاز برای حرکت کایبن آسانسور به سمت بالا توسط توربین های دمنده فراهم می سازد. دنده پیستون احاطه شده که به صورت کامل وکیوم و مهر وموم می باشد، اجازه می دهد با حرکت جنبشی و تقریبا بدون اصطکاک، کابین آسانسور توسط فشار هوا به بالا برده شود.

خرید آسانسور پکیج یا ترکیبی ؟ 

آسانسور مغناطیسی

آسانسور معلق مغناطیسی نوعی از انواع آسانسورهای مغناطیسی است که با کمک مکانیزم بالاکش خطی، حرکت می کند. این نوع از آسانسور، مخصوص ساختمان هایی است که چندین طبقه دارند و بسیار بزرگ هستند. لازم به ذکر است تا بدانید که این آسانسورها می توانند در جهت های جدیدی همچون: قطری و افقی، حرکت کنند!

آسانسور هیبریدی

مکانیسم عمل این آسانسورها به واسطه موتور و پیستون انجام می پذیرد و موتور به عنوان منبع اصلی توسط باتری، سوخت های احتراقی و یا برق فعالیت دارد. از آسانسور هیبریدی در ساخت و نصب آسانسورهای مسکونی و آسانسورهای سفارشی کارآمد در مصرف انرژی مانند آسانسور های ویلچر خانگی استفاده می شود.

استاندارد آسانسور چیست ؟ 

آسانسور هیدرولیکی

در این آسانسورها کابین با استفاده از نیروی تامین شده توسط جک هیدرولیکی به بالا هدایت می شود. جالب است بدانید در این آسانسورها هیچ نیروی جهت پایین آمدن آسانسور به کار گرفته نمی شود. نیروی جاذبه و وزن خود کابین آسانسور، نیرویی را به سیلندر و جک آسانسور منتقل می کنند و صرفا با تخلیه پیستون جک هیدرولیکی، کابین به پایین هدایت می شود. به‌ طور کلی آسانسور های هیدرولیکی دارای چندین بخش ساده هستند که ازجمله آن‌ها می‌توان به مخزن روغن، برد کنترل، پاور یونیت برای پمپاژ نمودن روغن و سنسور اشاره کرد.

انواع آسانسور کششی بر اساس انواع موتور آسانسور

آسانسورها بر اساس مدل موتور آسانسور به دو دسته آسانسور با موتور گیربکس و آسانسور با موتور گیرلس طبقه بندی می شوند. در آسانسور با موتور گیربکس، موتور آسانسور در مکانی به نام اتاق آسانسور یا موتورخانه نصب می گردد. معمولا این موتورخانه در بالاترین طبقه ساختمان قرار دارد. این اتاقک روی چاه آسانسور تعبیه می شود که بتواند از طریق سیم بکسل ها کابین را هدایت کند.

دانستنی های آسانسور 

در آسانسور گیرلس، موتور آسانسور گیربکس ندارد. بنابراین نیازمند اتاقک آسانسور یا موتورخانه نیست. این مساله تا حد زیادی به ساختمان های با فضای کم کمک میکند. البته این مساله تنها مزیت آسانسور های گیرلس نیست. آسانسور های گیرلس فوق العاده کم صدا تر از آسانسورهای گیربکس هستند. علاوه بر آن برخی گیرلسهای خارجی نیازمند فن یا هواکش برای خنک کردن موتور گیرلس هستند. این در حالیست که موتور های گیرلس بهران این مزیت را روی خود موتور دارا هستند که موتور فن خنک کننده دارد.

آسانسور پانوراما - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آسانسور پانوراما - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

پیشنهادات مرتبط

موتور گیرلس آسانسور بهران- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
انواع موتور آسانسور

به طور کلی موتورهای آسانسور دو دسته هستند. البته این انواع موتور آسانسور را نباید با انواع آسانسور اشتباه گرفت. همانطور که در مقاله انواع آسانسور گفتیم، آسانسور 5 نوع دارد. ما در این مقاله درباره انواع موتور آسانسورهای کششی صحبت می کنیم. که رایج ترین نوع آسانسور در کشور ایران است.

هوم لیفت - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آسانسور خانگی

امروز می خواهیم درباره آسانسور خانگی صحبت کنیم. حتما شما هم نام آن را زیاد شنیده‌اید. اما آسانسورهای خانگی چه تفاوتی با سایر آسانسورها دارند؟ چرا در ایران کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند؟ آیا نحوه کارکرد آنها نیز متفاوت است؟ به تمام سوالات شما در این مقاله پاسخ داده‌ایم. با ما همراه باشید.

سقوط آسانسور | گروه صنعتی آسانسور وپله برقی بهران
سقوط آسانسور

هیچ کاری نیست که در هنگام سقوط آسانسور انجام دهید! در واقع تمام کاری که لازم است باید قبل از آن انجام شود. اینکه می گویند در هنگام سقوط آسانسور دراز بکشید یا روی کیف تان بنشینید کاربردی نیستند.

آزمایشگاه آسانسور و پله برقی بهران - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
آزمایشگاه آسانسور و پله برقی بهران

آزمایشگاه از بروزترین تجهیزات و کادری مجرب بهره مند است. آزمایشگاه آسانسور و پله برقی بهران توانایی انجام انواع آزمون های مرتبط با صنعت آسانسور و پله برقی را دارا می باشد.