شانه پله‌برقی چیست و چه کاربردی دارد؟ |

شانه پله‌برقی چیست و چه کاربردی دارد؟

گروه صنعتی آسانسور و پله‌برقی بهران | اطلاعات عمومی پله‌برقی | شانه پله‌برقی

 

همه چیز درباره شانه یا فرچه پله‌برقی

امروز تقریبا در تمام مراکز خرید و مکانهای عمومی می‌توانید پله‌برقی‌ها را ببینید. این دستگاه‌ها جهت جابجایی عمودی افراد کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. بنابراین حتی بعنوان یک مصرف کننده عادی باید با قطعات و نحوه کارکرد آن آشنا باشید. یکی از قطعات مهم پله‌برقی که امروز می خواهیم درباره آن صحبت کنیم شانه یا فرچه پله‌برقی است.

| درباره ایمنی آسانسور بخوانید.| 

فرچه پله‌برقی- گروه صنعتی آسانسور و پله‌برقی بهران
فرچه پله‌برقی- گروه صنعتی آسانسور و پله‌برقی بهران

شانه پله‌برقی چیست؟

همه ما حداقل یک بار متوجه برس‌های کنار پله‌برقی(یا همان شانه پله‌برقی) شده ایم. به نظر شما کاربرد این شانه ها چیست؟ بسیاری از افراد تصور می کنند این فرچه جهت تمیزکردن کفش است! اما در واقع هیچ کدام از این تصورات درست نیستند. فرچه یا برس پله‌برقی در واقع یکی از تجهیزات ایمنی پله‌برقی است. این فرچه ها در دو طرف پله‌برقی قرار دارند. این قطعه با نام‌های اسکرت براش پله‌برقی، برس پله‌برقی و برس ایمنی پله‌برقی نامیده می شود. هدف اصلی برس‌های کنار پله‌برقی جلوگیری از گیرکردن انگشتان دست و پا، شلوار و لباس‌های بلند است.

| بزرگترین پله‌برقی مارپیچی دنیا را چه کسی ساخته است؟ |

برس پله‌برقی برای چیست؟

بین دیواره پله‌برقی و پله‌ها شکاف بسیار کوچکی قرار دارد. در صورتی که این شکاف وجود نداشته باشد، عملا حرکت پله‌برقی غیرممکن خواهد بود. حال این شکاف ممکن است موجب کشیده شدن اجسام اطراف خود به داخل پله‌برقی شود. بنابراین وجود این فرچه‌های کنار پله‌برقی ضروری و الزامی است. این فرچه ها برخلاف جثه کوچک و ظریف شان از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری می کنند.

فرچه پله‌برقی- گروه صنعتی آسانسور و پله‌برقی بهران
فرچه پله‌برقی- گروه صنعتی آسانسور و پله‌برقی بهران

استفاده از پله‌برقی

بسیاری از افراد با دیدن سرعت آهسته پله‌برقی‌ها، موارد ایمنی را بخوبی رعایت نمی کنند. نیروی لازم برای حرکت این پله‌ها توسط موتورهای بسیار قدرتمندی تامین می شود. شکاف کناره پله‌برقی‌ها نیز قدرت مکش بالایی دارد. به همین علت خطر گیرکردن انگشتان، لباس‌ها و غیره بسیار زیاد است. بنابراین باید احتیاط لازم را بکار ببرید تا دچار حوادث جدی نشوید.

با توجه به اینکه کودکان و حتی بزرگسالان اطلاع کافی از کاربرد این شانه ها ندارند و درباره آن کنجکاو هستند، احتمال بروز خطر برایشان بیشتر است. اولین قدم برای جلوگیری از وقوع حادثه حفظ فاصله دست، پا و کفش‌ها از برس پله‌برقی است.

شما می توانید با استفاده از همین قطعه به ظاهر ساده به کلی از حوادث سوار شدن بر پله‌برقی در امان بمانید.

فرچه پله‌برقی- گروه صنعتی آسانسور و پله‌برقی بهران
فرچه پله‌برقی- گروه صنعتی آسانسور و پله‌برقی بهران

پیشنهادات مرتبط

قدمت آسانسور در ایران- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
قدمت آسانسور در ایران

قدمت صنعت آسانسور در ایران به هشتاد سال قبل بر می گردد. اگر گفته‌های بدون مدرک در مورد نصب آسانسور در کاخ گلستان توسط ناصر الدین شاه را نادیده بگیریم، اولین آسانسورها در پالایشگاه آبادان در دوران حکومت احمد شاه قاجار نصب شده‌است.

طولانی ترین پله برقی دنیا- گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
طولانی ترین پله برقی دنیا !

معماران چینی توانستند طولانی‌ترین پله‌برقی جهان را طراحی و راه‌اندازی کنند؛ طول این پله‌برقی 800 متر است که گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.

آسانسور فوق سریع - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ده آسانسور فوق سریع دنیا

می خواهیم شما را با سریع ترین آسانسورهای جهان آشنا کنیم. این آسانسورها درنقاط مختلف دنیا قرار گرفته اند. اما به طور خلاصه می توان گفت سریع ترین آسانسورهای دنیا در آسیا واقع شده‌اند.

بالابر چیست - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
انواع بالابر و تفاوت آن با آسانسور

بالابر دستگاهی است برای حمل افراد یا وسائل، به طبقات بالایی ساختمان ها. بالابرها انواع مختلفی دارند که با توجه به نیاز ساختمان، ظرفیت، کاربرد، ایمنی، قیمت و نوع مکانیزم طبقه بندی می شوند.