استاندارد پله برقی

سرعت و شیب مجاز پله برقی در مبحث استاندارد پله برقی

گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران | مقالات پله برقی | استاندارد پله برقی در سرعت و شیب

استاندارد پله برقی در سرعت و شیب چقدر است ؟

همانطور که میدانید رعایت مسائل استاندارد در پله برقی و آسانسور از اولویت بالایی برخوردار است، چرا که با جان و مال مسافرین سر و کار دارد. در این مقاله به بررسی استاندارد پله برقی در سرعت و شیب مجاز می پردازیم.

پیش از آن بخوانید:

پله برقی ها؛ بخش جدایی ناپذیر زندگی امروزی

پله برقی وسیله ایست که افراد پیاده را بین طبقات غیرهم سطح جابه‌جا می‌کند. این دستگاه بوسیله پله یا تسمه که توسط نیروی محرکه برقی حرکت می کند، سبب جابجایی افراد می‌گردد. پله برقی شامل قطعات مکانیکی، الکتریکی و الکترونیکی است.

 

 

سرعت و شیب مجاز پله برقی - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
سرعت و شیب مجاز پله برقی – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

طرح کلی پله برقی

طرح کلی پله برقی شامل قسمت های مختلفی است:

پله: به قسمتی از پله برقی گفته می‌شود که افراد روی آن می‌ایستند. معمولا” جنس آن‌ها از آلومینیم با سطح شیاردار در جهت حرکت است.

دستگیره پله برقی: دستگیره‌ای از جنس لاستیک با الیاف مخصوص می‌باشد که متحرک بوده و سرعت آن با سرعت حرکت پله یکسان می‌باشد، افراد هنگام بالارفتن یا پایین آمدن از آن استفاده می‌کنند.

زاویه شیب پله برقی: حداکثر زاویه‌ای است که پله یا تسمه نسبت به سطح افق می‌سازد. سرعت نامی: سرعت خطی در جهت حرکت پله یا تسمه در هنگامی که باری روی آن‌ها وجود ندارد.

شانه ثابت پله برقی: قطعه ثابتی در دو انتهای پله می‌باشد که دارای دندانه‌های متناسب با شیار‌های روی پله یا تسمه می‌باشد و از ورود اشیاء خارجی به داخل شیار پله جلوگیری می‌کند.

اطلاعات موثر بر شیب و سرعت پله برقی

مهندسین طراح پله برقی باید با استفاده از اطلاعات زیر و اطلاعات تکمیلی اخذ شده از شرکت‌های معتبر سازنده نسبت به انتخاب نوع، تعدد، ظرفیت و مکان صحیح قرارگیری پله برقی‌ها اقدام نمایند و مسئولیت هرگونه اشتباهی در خصوص موارد ذکر شده بعهده آنان می‌باشد.

محل قرارگیری پله برقی

پله برقی‌ها باید در محلی قرار گیرد که بیشترین تردد مسافرین از آنجا صورت بگیرد و بدون بروز اغتشاش در مسیرحرکت عادی آن طبقه، افراد را به سطح بالاتر یا پایین‌تر منتقل نماید. در صورت ضرورت و عدم امکان رویت باید با علائم مناسبی افراد به سمت پله برقی‌ها هدایت شوند.

 

سرعت و شیب مجاز پله برقی - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
سرعت و شیب مجاز پله برقی – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

ابعاد ورودی و خروجی پله برقی

در ابتدا و انتهای پله برقی فضای غیرمحصور مناسبی در نظر گرفته شود به نحوی که مسافرین به راحتی به مسیر حرکت خود ادامه داده و از ازدحام در قسمت ورودی و خروجی جلوگیری شود. حداقل عرض این فضا باید ۲/۰ متر از فاصله بین مرکز دو دستگیره بیشتر بوده و عمق آن از انتهای دستگیره حداقل ۵/۲ متر باشد.

در صورتیکه عمق ۲ متر باشد حداقل عرض باید دو برابر فاصله بین مرکز دو دستگیره باشد. نمونه‌هایی از آرایش پله برقی‌ها نشان می‌دهد مهندسین طراح با توجه به شرایط و موقعیت ساختمان می‌توانند آرایش‌های متفاوتی را با رعایت بند‌های این مقررات و مشورت شرکت‌های معتبر سازنده بکار گیرند.

استثناء مکان های پرتردد

در مکان‌های پرتردد نظیر مترو و پایانه‌های مسافری باید از پله‌های عریض استفاده نمود. در صورتیکه پله برقی‌ها در محیط روباز استفاده می‌شود باید از نوعی انتخاب شود که قابلیت کار در این محیط را دارا باشد. فضای باز در ورودی یا خروجی پله برقی اطراف منطقه باز طبقه فوقانی می‌بایستی بنحوی محصور گردد که امکان سقوط اشیاء یا افراد منتفی گردد.

سرعت مجاز در استاندارد پله برقی

بر طبق استاندارد EN۱۱۵ زاویه شیب پله‌برقی در صورتی که ارتفاع پله‌برقی (فاصله کف تا کف دو طبقه متوالی) کمتر از ۶ متر باشد، نمی‌تواند بیش از °۳۵ باشد. این در حالی است که اکثر شرکت‌های سازنده پله‌برقی‌ها را فقط با دو زاویه °۳۰ و °۳۵ می‌سازند. پله برقی های تولید شرکت بهران دارای استانداردهای EN۱۱۵ مطابق با آخرین استانداردهای روز اروپاست.

بر اساس مقررات ساختمان حداکثر سرعت پله برقی در صورتیکه زاویه شیب آن بیش از ۳۰ درجه نباشد ۷۵/۰ متربر ثانیه است. در صورتیکه زاویه شیب بین ۳۰ تا ۳۵ درجه باشد، حداکثر سرعت نامی پله برقی باید ۵/۰ متربرثانیه تنظیم شود. همچنین به دلیل رفتار مسافران که معمولاً ترس ازسقوط می‌باشد، سرعت پله برقی ها از ۰/۷ متر بر ثانیه تا حداکثر ۰/۹ متر بر ثانیه خواهدبود.

سرعت و شیب مجاز پله برقی - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

پیشنهادات مرتبط

آسانسور mrl-mr آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
تفاوت آسانسور mr و mrl

آسانسورهای Mrl یا همان بدون موتورخانه (روملس) آسانسورهایی هستند که فضای جداگانه‌ای برای قرار گرفتن موتور و تابلو فرمان ندارند و موتور داخل چاله آسانسور زیر سقف و تابلو فرمان در کنار بالاترین توقف قرار می‌گیرد.

اولین آسانسور جهان - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
اولین آسانسور های جهان

اولین آسانسور های جهان بیشتر جنبه گردشگری داشتند تا حمل و نقل! در زمان های گذشته ساختمان های بلند طرفدار کمی داشت و طبقات پایینی مطلوب‌ترین طبقه‌ها بودند.

ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ظرفیت آسانسور

یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی و اجرای آسانسور باید در نظر بگیریم، ظرفیت آسانسور است. عوامل مختلفی در تعیین ظرفیت آسانسور یک ساختمان موثر است. عواملی چون تعداد طبقات، فضای مناسب جهت اجرای آسانسور، ترافیک ساختمان، نوع کاربری و …. همگی در تعیین ظرفیت یک آسانسور موثر هستند.

سرعت آسانسور؛ بایدها و نبایدها - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
سرعت آسانسور؛ باید ها و نباید ها

سرعت آسانسورها بستگی به نوع آنها دارد. سرعت در برخی از آسانسورها کند، در برخی دیگر متوسط و در برخی بسیار سریع است. معمولا از آسانسورهای با سرعت زیاد در ساختمان های مرتفع و آسمان خراش ها استفاده می شود.

دنیای درون پله برقی - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
دنیای درون پله برقی

پله‌برقی یا پلهٔ روان نوعی دستگاه غول پیکر برای جابه‌جا کردن افراد است. ظاهر این وسیله همانند راه پله های ساختمانی است. پله‌برقی با به کار گیری از تجهیزات الکتریکی و مکانیکی، توانسته تا زمان انتظاری را که در سیستم آسانسور وجود داشته، از بین ببرد. 

کوچکترین آسانسور دنیا - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
کوچکترین آسانسور دنیا

کوچک ترین آسانسور جهان در شهر ونیز ایتالیا قرار دارد. محل قرارگیری این آسانسور در نزدیکی میدان سن مارکو و در هتلی به نام Hotel A La Commedia است. این هتل 4 ستاره دارای 35 اتاق و سوئیت است که با سبک مدرن و کلاسیک تزئین شده‌اند.

اخبار بهران

دانستنی آسانسور

مقالات آسانسور و پله برقی