ظرفیت آسانسور و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن | گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

ظرفیت آسانسور

گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران | مقالات آسانسور | ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه

 

 

ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن

یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی و اجرای آسانسور باید در نظر بگیریم، ظرفیت آسانسور است. عوامل مختلفی در تعیین ظرفیت آسانسور یک ساختمان موثر است. عواملی چون تعداد طبقات، فضای مناسب جهت اجرای آسانسور، ترافیک ساختمان، نوع کاربری و …. همگی در تعیین ظرفیت یک آسانسور موثر هستند. بنابراین تعیین ظرفیت امری بسیار مهم است چرا که می تواد باعث نارضایتی ساکنین یک ساختمان شود یا حتی موجبات اتفاقات ناگوار بسیاری را فراهم کند.

معمولا در ساختمان­های بزرگ مانند مراکز تجاری، مجتمع ­های مسکونی بزرگ، بیمارستان­ها، بانک، ادارات دولتی و … که رفت و آمد زیاد است، لزوم استفاده از آسانسور احساس می­شود. با تعیین ظرفیت درست، آسانسوری مناسب برای محل کار یا منزل خود خواهید داشت. اولین جایی که باید ظرفیت آن را مشخص کنیم کابین آسانسور است. لذا به بررسی تعیین ظرفیت کابین آسانسور می پردازیم.

در این باره بیشتر بخوانید:

 

ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

عوامل موثر در ظرفیت کابین آسانسور

مساحت کابین در تعیین این مقدار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع هنگام محاسبه ظرفیت کابین آسانسور، بیش از هر چیزی ابعاد و اندازه درخواستی مشتری در اولویت قرار می گیرد.

شرکت تولید کننده آسانسور باید تا جایی که می تواند از فضای چاه آسانسور استفاده کند تا بزرگترین اندازه کابین را طراحی کرده و بسازد که البته این امر با آنالیز و بررسی میزان ترافیک آسانسور نیز انجام می پذیرد.

هم چنین تمامی لوازم و قطعات آسانسور روی تعیین ظرفیت آن تاثیر می گذارند. مهم ترین قطعه ای که در آسانسور وجود دارد، موتور آن است، بنابراین اگر مساحت کابین بیشتر از اندازه استاندارد باشد، موتور نیز باید بر اساس ظرفیت و وزن کابین آسانسور انتخاب شود.

 

ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

اگر بخواهیم مثال شفافی بزنیم باید بگوییم که اگر بر حسب اشتباه، تغییری در اندازه انواع کابین آسانسور به وجود بیاید و از مقدار استاندارد پیشی بگیرد، باید تمام قطعات و موتور آسانسور متناسب با آن نیز تغییر کنند.

در تعیین ظرفیت کابین آسانسور چه معیارهایی را در نظر می­گیریم؟

ابعاد آسانسور به طور کلی با توجه به چاه آن طراحی می­شود. مساحت کابین آسانسور هم رابطه­ ی مستقیمی با مسافران خواهد داشت. در مبحث ۱۵ مقررات ملی ساختمان و استانداردهای بین المللی، جدول های مختلفی تعریف شده است که طراحان باید تمامی آن استانداردها را رعایت کنند.

جدول مساحت مفید کابین آسانسور بر حسب تعداد مسافران که در بالا به آن اشاره شد، یک نمونه از همین جداول است که مساحت مفید کابین را مشخص کرده و اهمیت زیادی دارد.

جدول زیر اطلاعات کلی در مورد آسانسور مورد استفاده در ساختمان­ های چند طبقه را ارائه می ­دهد که در آن با توجه به تعداد واحد و تعداد طبقات، تعداد آسانسورهای مورد نیاز و نوع آن را مشخص می­سازد.

نکاتی که پیش از تعیین ظرفیت کابین آسانسور باید به آن توجه شود:

 • اگر ساختمان شما دو آسانسور دارد، یکی از آن­ها باید قابلیت جابجایی صندلی چرخ­دار را داشته باشد.
 • در ساختمان­های چهار طبقه با طول مسیر ۱۰.۵ متر، استفاده از آسانسور الزامی است.
 • در ساختمان­هایی که هشت طبقه و بیشتر دارند و علاوه بر آن طول مسیر حرکت آن ۲۸ متر است، باید حداقل دو آسانسور در طراحی ساختمان در نظر گرفته شود.
 • برای تعیین محل دقیق جای­گیری آسانسور، طراح باید بهترین مکان را انتخاب کند که نزدیک­ترین مکان برای رفت و آمد مسافران باشد.
 • در صورتی که بیش از یک آسانسور در ساختمان قرار می­دهید، این دو می­توانند کنار یا روبه ­روی هم قرار بگیرند.
 • حداکثر فاصله از آسانسور تا ورودی واحد در هر طبقه، ۴۵ متر است.
 • آسانسور باید در مرکزی ترین قسمت ساختمان قرار گیرد تا شخص به راحتی بتواند آن را پیدا کند و قابل دسترسی از تمام نقاط ساختمان باشد.

 

ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

اطلاعات ورودی مورد نیاز جهت محاسبه ظرفیت آسانسور

 • نوع کاربری ساختمان و تعداد طبقات آن
 • تعداد واحد و جمعیت هر طبقه
 • ارتفاع و فاصله طبقات از یکدیگر

۱- پردازش اطلاعات اولیه:

 • مشخص کردن جمعیت ساختمان
 • تعیین جمعیت ترافیک
 • زمان انتظار
 • مدت زمان انجام یک سفر کامل

۲- اطلاعات خروجی حاصل از پردازش­:

 • تعداد آسانسور مورد نیاز
 • سرعت مناسب آسانسور
 • ظرفیت کابین

در نهایت بر اساس اطلاعات خروجی ظرفیت دقیق هر آسانسور را به دست می آوریم.

ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

پیشنهادات مرتبط

آسانسور mrl-mr آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
تفاوت آسانسور mr و mrl

آسانسورهای Mrl یا همان بدون موتورخانه (روملس) آسانسورهایی هستند که فضای جداگانه‌ای برای قرار گرفتن موتور و تابلو فرمان ندارند و موتور داخل چاله آسانسور زیر سقف و تابلو فرمان در کنار بالاترین توقف قرار می‌گیرد.

اولین آسانسور جهان - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
اولین آسانسور های جهان

اولین آسانسور های جهان بیشتر جنبه گردشگری داشتند تا حمل و نقل! در زمان های گذشته ساختمان های بلند طرفدار کمی داشت و طبقات پایینی مطلوب‌ترین طبقه‌ها بودند.

سرعت آسانسور؛ بایدها و نبایدها - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
سرعت آسانسور؛ باید ها و نباید ها

سرعت آسانسورها بستگی به نوع آنها دارد. سرعت در برخی از آسانسورها کند، در برخی دیگر متوسط و در برخی بسیار سریع است. معمولا از آسانسورهای با سرعت زیاد در ساختمان های مرتفع و آسمان خراش ها استفاده می شود.

دنیای درون پله برقی - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
دنیای درون پله برقی

پله‌برقی یا پلهٔ روان نوعی دستگاه غول پیکر برای جابه‌جا کردن افراد است. ظاهر این وسیله همانند راه پله های ساختمانی است. پله‌برقی با به کار گیری از تجهیزات الکتریکی و مکانیکی، توانسته تا زمان انتظاری را که در سیستم آسانسور وجود داشته، از بین ببرد. 

کوچکترین آسانسور دنیا - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
کوچکترین آسانسور دنیا

کوچک ترین آسانسور جهان در شهر ونیز ایتالیا قرار دارد. محل قرارگیری این آسانسور در نزدیکی میدان سن مارکو و در هتلی به نام Hotel A La Commedia است. این هتل 4 ستاره دارای 35 اتاق و سوئیت است که با سبک مدرن و کلاسیک تزئین شده‌اند.

پارک پلیت آسانسور چیست - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
“پارک پلیت” جایگزینی برای گیربکس

پارک پلیت آسانسور قطعه ایست در آسانسورهای گیرلس و روم لس که برای کنترل سرعت کابین، قفل کردن کابین به ریل و توقف مکانیکی کابین مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه به جای گیربکس و به منظور کنترل سرعت و حرکت کابین در آسانسورها نصب می شود.

اخبار بهران

دانستنی آسانسور

مقالات آسانسور و پله برقی