صفر تا صد چاله آسانسور | مقررات ملی ساختمان | گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

صفر تا صد چاه آسانسور

گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران | متعلقات آسانسور در ساختمان | چاه آسانسور

 

 

چاه یا چاله آسانسور چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

چاله آسانسور یا همان چاه آسانسور تونل عمودی‌ای هست که کابین، شاسی و دیگر قسمت‌های آسانسور درون آن قرار می‌گیرد و آسانسور در مسیر آن حرکت می‌کند. در این مقاله قصد داریم جزئیات مربوط به چاله آسانسور را بررسی کرده و ضوابط آن را نیز مرور کنیم.

چاله آسانسور چیست؟

برای نصب آسانسور باید فضایی در نظر گرفته شود تا آسانسور بتواند در بین طبقات حرکت کند. ابعاد این فضا باید به گونه‌ای باشد که کابین آسانسور و تجهیزات آن (با توجه به ظرفیت آسانسور) به راحتی در آن جابه جا شوند. این فضا باید در حین این که برای قرارگیری آسانسور مناسب است، کمترین خرابی را نیز به همراه داشته‌باشد.

 

چاله آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
چاله آسانسور – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

 

 

چاله آسانسور (چاه آسانسور/شفت آسانسور) تونلی عمودی است از پی (یا کف آخرین طبقه‌ای که آسانسور تا آن پایین می‌رود) تا سقف موتورخانه (یا سقف آخرین طبقه‌ای که آسانسور تا آن بالا می‌رود) که کابین آسانسور و متعلقات و تجهیزات آسانسور در آن قرار می‌گیرند.

در این باره بیشتر بدانید:

 

چاهک آسانسور چیست؟

تفاوت چاه و چاهک

در کنار چاه آسانسور، چاهک آسانسور را هم داریم. که تفاوت چاه و چاهک آسانسور در این است که چاه آسانسور قسمتی است که کابین آسانسور در آن حرکت می‌کند و چاهک آسانسور قسمتی در پایین چاه آسانسور است که تجهیزاتی مانند ضربه‌گیر، وزنه تعادل، پایه ریل راهنما و … در آن نصب می‌شوند و هم‌چنین فضایی است برای سرویس آسانسور. البته چاهک را می‌توان قسمتی از چاه آسانسور نیز دانست.

دیوار چاه آسانسور

فضای چاه آسانسور با با دیوارها، دیوارهای اضطراری و درب طبقات محصور است. برای این که آسانسور بتواند با سهولت در مسیر چاه آسانسور حرکت کند، باید دیوارهای آن کاملا صاف و شاقول شده و عاری از هرگونه انحنا باشد. هم‌چنین در این چاه نباید به جز کابین آسانسور و متعلقات آن چیز دیگری، مانند تاسیسات ساختمان، نصب شود.

 

دیوار چاله آسانسور عموما با پوششی از پلاستر سیمان پوشیده شده و هیچگونه درز یا شکافی ندارد. اگر هم پوشش دیوار از گچ بود، باید روی آن را حتما رنگ کرد. این موارد در مورد دیوار چاهک آسانسور نیز، دقیقا مانند همان چاه آسانسور است.

ابعاد چاله آسانسور

برای مشخص کردن ابعاد چاله آسانسور باید چندین فاکتور، از جمله تعداد آسانسور و ابعاد آسانسور را تعیین کرد. به طور معمول می‌توانید برای به دست آوردن ابعاد چاه آسانسور، ابعاد خود آسانسور را از هر طرف ۲۰ سانتی‌متر بیشتر کرد و برای چاهک آسانسور نیز از هر طرف ۳۰ سانتی‌متر بیشتر در نظر بگیرید. البته این مقادیر می‌تواند برای انواع آسانسور با سرعت‌های متفاوت، تغییر کند.

تعداد آسانسور

تعداد آسانسور مورد نیاز برای یک ساختمان را حجم ترافیک افراد در آن ساختمان مشخص می‌کند. علاوه بر آن، برای تعیین تعداد آسانسور باید به ضوابط موجود در مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان در مورد آسانسور نیز دقت کرد.( بند 15-2 از مقررات ملی ساختمان)

 

چاله آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
چاله آسانسور – گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

 

ابعاد آسانسور

ظرفیت آسانسور تعیین کننده ابعاد آسانسور است. در مبحث پانزدهم مقررات ملی ساختمان، حداقل و حداکثر کابین آسانسور در جدول‌های ۱۵-۲-۲-۱-الف (حداکثر مساحت کابین متناسب با ظرفیت) و ۱۵-۲-۲-۲-۱-ب (حداقل مساحت کابین متناسب با تعداد نفرات) آمده‌اند.

آب بندی چاله آسانسور

آب بندی چاله آسانسور به این منظور است که از ورود آب به داخل چاه آسانسور جلوگیری شود، زیرا در صورت بروز چنین اتفاقی امکان آسیب دیدن دیوارها و تجهیزات الکتریکی وجود دارد و در نتیجه کارکرد آسانسور مختل می‌شود و تلفات و خسارات جانی و مالی به همراه دارد. یکی از روش‌های آب بندی چاله آسانسور استفاده از ایزوگام است. 

ایزوگام یکی از قدیمی‌ترین روش‌های عایق کردن در برابر نفوذ آب است. این روش مقاومت دمایی و انعطاف پذیری بالایی دارد و در برابر شکنندگی و پوسیدگی نیز مقاوم است. اما از سوی دیگر باعث آلودگی زیست محیطی می‌شود و در صورت نشتی یا برو مشکل در یک قسمت آن، نیاز به برداشتن کل آن است.

روش دیگر آب بندی چاله آسانسور استفاده از مواد نفوذگر است. این مواد بر پایه‌ی سیمان هستند و شامل میکروذرات فعالند. در هنگام نفوذ رطوبت این ذرات به بتن نفوذ می‌کنند و با آهک و سیمان موجود در بتن واکنش می‌دهد که در نتیجه‌ی آن شبکه‌ای از کریستال‌ها به وجود می‌آید که خلل و فرج موجود در بتن را پر می‌کنند.

جمع بندی

چاله آسانسور یا چاه آسانسور فضایی است که آسانسور به طور عمودی در آن حرکت می‌کند و بین طبقات بالا و پایین می‌رود. ابعاد چاله آسانسور را باید بر اساس تعداد آسانسور که قرار است در شفت کار بگذارند و ابعاد (ظرفیت) آسانسور مشخص کرد. در آسانسورهای معمولی می‌توان با اضافه کردن ۲۰ سانت به هر ضلع از ابعاد کابین، ابعاد چاله آسانسور را به دست آورد. چاله آسانسور می‌بایست در برابر نفوذ آب و رطوبت، آب بندی شود.

چاله آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
چاله آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران

پیشنهادات مرتبط

آسانسور mrl-mr آسانسور - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
تفاوت آسانسور mr و mrl

آسانسورهای Mrl یا همان بدون موتورخانه (روملس) آسانسورهایی هستند که فضای جداگانه‌ای برای قرار گرفتن موتور و تابلو فرمان ندارند و موتور داخل چاله آسانسور زیر سقف و تابلو فرمان در کنار بالاترین توقف قرار می‌گیرد.

اولین آسانسور جهان - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
اولین آسانسور های جهان

اولین آسانسور های جهان بیشتر جنبه گردشگری داشتند تا حمل و نقل! در زمان های گذشته ساختمان های بلند طرفدار کمی داشت و طبقات پایینی مطلوب‌ترین طبقه‌ها بودند.

ظرفیت آسانسور و نحوه محاسبه آن - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
ظرفیت آسانسور

یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی و اجرای آسانسور باید در نظر بگیریم، ظرفیت آسانسور است. عوامل مختلفی در تعیین ظرفیت آسانسور یک ساختمان موثر است. عواملی چون تعداد طبقات، فضای مناسب جهت اجرای آسانسور، ترافیک ساختمان، نوع کاربری و …. همگی در تعیین ظرفیت یک آسانسور موثر هستند.

سرعت آسانسور؛ بایدها و نبایدها - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
سرعت آسانسور؛ باید ها و نباید ها

سرعت آسانسورها بستگی به نوع آنها دارد. سرعت در برخی از آسانسورها کند، در برخی دیگر متوسط و در برخی بسیار سریع است. معمولا از آسانسورهای با سرعت زیاد در ساختمان های مرتفع و آسمان خراش ها استفاده می شود.

دنیای درون پله برقی - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
دنیای درون پله برقی

پله‌برقی یا پلهٔ روان نوعی دستگاه غول پیکر برای جابه‌جا کردن افراد است. ظاهر این وسیله همانند راه پله های ساختمانی است. پله‌برقی با به کار گیری از تجهیزات الکتریکی و مکانیکی، توانسته تا زمان انتظاری را که در سیستم آسانسور وجود داشته، از بین ببرد. 

کوچکترین آسانسور دنیا - گروه صنعتی آسانسور و پله برقی بهران
کوچکترین آسانسور دنیا

کوچک ترین آسانسور جهان در شهر ونیز ایتالیا قرار دارد. محل قرارگیری این آسانسور در نزدیکی میدان سن مارکو و در هتلی به نام Hotel A La Commedia است. این هتل 4 ستاره دارای 35 اتاق و سوئیت است که با سبک مدرن و کلاسیک تزئین شده‌اند.

اخبار بهران

دانستنی آسانسور

مقالات آسانسور و پله برقی